سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت امور داخله‌ی حکومت سرپرست امارت اسلامی، در نخستین سفر خارجی خود در رأس هیئتی به امارات متحده‌ی عربی رفته ‌است.

در این سفر، سراج‌الدین حقانی را عبدالحق وثیق، رییس عمومی استخبارات و انس حقانی، عضو ارشد امارت اسلامی، هم‌راهی می‌کنند. این هیئت امارت اسلامی با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، امیر امارات متحده‌ی عربی دیدار کرده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

امارت اسلامی هدف این سفر را گسترش روابط دوجانبه به ویژه در بخش اقتصادی بیان کرده است. با این حال، برخی از آگاهان نیز نسبت به برآیند این گونه سفرهای مقام‌های حکومت سرپرست افغانستان خوش‌بین اند.

محمدزلمی افغانیار پوپل، رهبر «جریان همبستگی ملت واحد افغانستان»، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «امیدوار هستم که این سفرها بر محور منافع ملی کشور باشد و کشورها هم این را درک کرده باشند که افغانستان با ثبات اقتصادی و سیاسی نقش مهمی را در روند آرامش‌بخشیدن به جامعه‌ی جهانی ایفا می‌کند.»

با این که امارت اسلامی هدف سفر این هیئت به امارات متحده‌ی عربی را بیش‌تر تنها به موضوع‌های اقتصادی خلاصه کرده است؛ اما برخی از آگاهان باور دارند که در جریان این سفر ممکن است برخی موضوع‌های سیاسی نیز بحث شود.

عزیز معارج، آگاه مسائل سیاسی، در این باره می‌گوید که ممکن است زمینه‌سازی برای نشست آینده‌ی دوحه و جلب پشتیبانی و قناعت کشورها در چنین نشست‌ها از امارت اسلامی، از موضوع‌هایی باشد که مقام‌های حکومت سرپرست در سفر شان به امارات متحده‌ی عربی آن را دنبال خواهند کرد.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

او در این باره می‌افزاید: «در ظاهر هدف این سفر روابط دوجانبه و هم‌کاری‌های اقتصادی بیان شده‌؛ اما در باطن شما می‌دانید نشست دوحه در پیش است؛ ممکن است این‌ها رفته باشند تا به این نشست زمینه‌سازی بکنند؛ قناعت کشورها را به دست آورند و لابی‌گری بکنند.»

گفتنی است با این که شماری از مقام‌های امارت اسلامی از سوی سازمان ملل متحد از سفرکردن به بیرون منع هستند؛ اما با آن هم در نزدیک به سه سال گذشته، برخی از کشورها گه‌گاهی میزبان مقام‌های امارت اسلامی بوده‌ اند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: