پس از کاهش کم‌پیشینه‌ی دما در بخش‌هایی از افغانستان در بیش‌تر از دو هفته‌ی گذشته، مسئولان وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، می‌گویند که ۱۶۶ تن در اثر سرمای شدید جان باخته اند و ۸۰ هزار رأس مواشی نیز تلف شده است.

عبدالرحمان زاهد، رییس عمومی مالی و اداری این وزارت، به سلام‌وطندار می‌گوید: «متأسفانه در اثر سرما در ۲۴ ولایت، سیلاب‌ها و گازگرفتگی، ۱۶۶ تن کشته، ۲۲ تن زخمی، بیش از ۱۰۰ خانه تخریب و نیز ۸۰ هزار رأس مواشی تلف شده اند. وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث تا کنون به ۳۰ هزار خانواده کمک کرده و ما از نهادهای بین‌المللی می‌خواهیم که بیش‌تر کمک کنند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

عبدالظاهر، باشنده‌ی غور، در حالی که به دیوار کاه‌گلی خانه‌اش تکیه کرده است، می‌گوید که یکی از کودکانش در روزهای پسین در نتیجه‌ی سرما جان داده است. به گفته‌ی او، بدون دریافت مواد خوراکی و سوختی، خطر مرگ، زندگی باقی کودکانش را نیز تهدید می‌کند.

او می‌افزاید: «من سرپرست خانواده‌ی پنج‌نفری هستم و چهار کودک دارم، یکی از آنان را به دلیل سرما از دست داده‌ام و اگر به من کمک نشود، دیگر کودکانم را نیز از دست خواهم داد.»

در سوی دیگر، بصیر، باشنده‌ی بدخشان، می‌گوید: «یک بچه‌ی خاله دارم که کودکش را به دلیل سرما از دست داده و خودش توان فراهم‌آوری سوخت برای گرم‌کردن خانه را ندارد. ما از نهادهای کمک‌رسان می‌خواهیم که برای مردم بدخشان بیش‌تر کمک کنند.»

در همین حال، مسئولان دفتر جمعیت هلال‌احمر افغانی، می‌گویند که اکنون، ۱۰ میلیون شهروند در کشور به کمک‌های فوری نیاز دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

عرفان‌الله شرف‌زوی، سخن‌گوی این دفتر، می‌گوید: «جمعیت هلال‌احمر افغانی، در چند روز گذشته به ۴۷ هزار خانواده کمک کرده و این روند ادامه دارد. اکنون ۱۰ میلیون شهروند به کمک‌های فوری نیاز دارند و ۲۰ میلیون تن دیگر به گونه‌ی حاد به کمک‌ها نیاز دارند. ما از نهادهای بین‌المللی می‌خواهیم که به افغانستان بیش‌تر کمک کنند.»

گفتنی است که مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور انسان‌دوستانه، در سفرش به کابل با نگرانی از وضعیت نیازمندان در افغانستان، گفته که در زمستان سرد و بدون امکانات، شش میلیون تن با تهدید جدی قحطی روبه‌رو اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: