Asset 1SWN

صالح از «مدیریت ریز» جلسۀ شش‌ونیم کناره‌گیری می‌کند

Amrullah Saleh

امرالله صالح، معاون نخست رئیس‌جمهور که از حدود شش ماه به این‌سو به دنبال افزایش ناامنی‌ها در پایتخت، به گونۀ موقت مسئولیت امنیتی کابل را به عهده گرفته و جلسه‌های شش‌ونیم را برگزار می‌کند، اعلام کرده است که از مدیریت ریز جلسۀ شش‌ونیم کناره‌گیری می‌کند.

آقای صالح امروز (یک‌شنبه، ۲۴ حوت/اسفند) با یادآوری از دست‌آوردهای بیش از ۱۲۰ نشست روزانۀ جلسۀ شش‌ونیم در صفحۀ فیسبوکش نوشته است که جلسه‌های شش‌ونیم اکنون مسیر مستحکم پیدا کرده است و او از مدیریت ریز آن به گونۀ تدریجی گوشه‌گیری می‌کند.

او نوشته است: «اکنون یک شیوۀ مدیریتی و سیستم کارا در حال شکل گرفتن است و من تلاش دارم که به زودی بدون حضور من مسیر را بپیماید.»

او می‌افزاید که در این نشست‌ها هزاران کار کوچک و ده‌ها کار بزرگ را شامل برنامه ساخته‌اند. به گفتۀ او، بیشتر کارهای کوچک انجام یافته و روند انجام کارهای بزرگ در حالی‌که به ثمردهی آغاز کرده‌اند، اما ادامه خواهند داشت.

معاون نخست رئیس‌جمهور می‌گوید که در نتیجۀ نشست‌های شش‌ونیم، تاکنون شبکه‌های جزیه‌گیر و باج‌گیر را در کابل سرکوب کرده‌اند و قلدرها دیگر نمی‌توانند با محافظان بی‌بند و بارشان بالای مردم عربده بکشند.

آقای صالح اعادۀ روحیه در پولیس و توانمندسازی سرباز را یکی دیگر از افتخارات نشست‌های شش‌ونیم عنوان کرده می‌گوید که سرباز با پشتی‌بانی این نشست‌ها دیگر از زورگو و بدمعاش هراس ندارد و شمار زیادی از جرم پیشه‌ها در راه خود راست شده‌اند.

او تثبیت زمین برای خانواده‌های قربانیان نیروهای امنیتی را از انجام کارهای بزرگ این نشست‌های خوانده می‌گوید که قرار است تا اواسط ماه حمل سال آینده برای حدود ۱۲هزار خانوادۀ شهید–معلول و یا هم منسوبان با فعالیت‌های خارق‌العاده، در کابل زمین توزیع شود.

امرالله صالح، از توجه و حمایت مقام ریاست‌جمهوری به خاطر اجرایی‌سازی بسیاری از دیدگاه‌ها و طرح‌های نشست‌های شش‌ ونیم قدردانی کرده است.

او می‌گوید که از آغاز نشست‌های شش‌ونیم تاکنون ۳۰ هزار قطعه گزارش از سوی مردم برای آنان ارایه شده که به اساس آن توانسته‌اند شبکه‌های جرم‌پیشه را در کابل سرکوب کنند.

به گفتۀ آقای صالح شماری از بازداشت‌شده‌گان که عضویت به «اصطلاح داعش» را دارند بی‌سواد اند و معنای کلمۀ داعش را نیز نمی‌دانند و برخی از تروریستان دخیل در بمب‌گذاری‌های کابل و ماین‌های مغناطیسی با جبر به این جنایات رو آروده‌اند.

آقای صالح می‌افزاید که بررسی‌های آنان نشان می‌دهد که طالبان تلاش می‌کنند تلفات خود را پنهان نگه‌دارند و اجساد را بی‌هویت به خاک بسپارند. به گفتۀ او، به خانواده‌ها اجازۀ دادخواهی نمی‌دهند و شماری از اجساد به پاکستان منتقل می‌شوند.

معاون نخست رئیس‌جمهور تأکید کرده است که نشست‌های شش‌ونیم ادامه دارد و خواهد داشت.

در نتیجۀ افزایش جرم‌های جنایی و انتقاد پایتخت‌نشینان از بد شدن وضعیت امنیتی در شهر کابل، رئیس‌جمهور غنی در ماه میزان ام‌سال مسئولیت تأمین امنیت شهر کابل را به ‌گونۀ موقت به امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری سپرد و آقای صالح گفت که تقویت نهادهای امنیتی بخشی از مسئولیت‌های او خواهد بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام