دویچه ویله گزارش داده که در سه منطقه‌ی اشغال‌شده‌ از سوی روسیه در شرق اوکراین، امروز (جمعه، ۲۳ سپتمبر) همه‌پرسی برای پیوستن به روسیه آغاز شده است. این برنامه یادآور الحاق شبه‌جزیره‌ی کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ است.

طبق گزارش دویچه ویله، دنیس پوشیلین، رهبر جدایی‌طلبان، از یک روز تاریخی برای «جمهوری خلق دونتسک» به‌رسمیت‌شناخته‌شده توسط مسکو، صحبت کرده است. او در ویدیویی که در کانال تلگرام پخش شده، گفته است: «این همه‌پرسی بسیار مهم است، این یک پیش‌رفت در یک واقعیت جدید است.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

افزون بر دونتسک، مناطق لوهانسک و زاپوریژیا نیز از آغاز رأی‌گیری خبر داده اند. همه‌پرسی در منطقه‌ی خرسون در جنوب اوکراین نیز آغاز شده است. این رأی‌گیری مغایر با حقوق بین‌الملل ابتدا در آغاز این هفته اعلام شد.

صدها هزار تن در این مناطق تا روز ۲۷ سپتمبر فرصت دارند که در رأی‌گیری اشتراک کنند. منطقه‌ی لوهانسک اعلام کرده است که آن عده شهروندانی که به روسیه فرار کرده اند، نیز می‌توانند در رأی‌گیری شرکت کنند.

در این همه‌پرسی از مردم خواسته شده است که در باره‌ی پیوستن مناطق شان به روسیه پاسخ «بله» و «خیر» بدهند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، روز چهارشنبه اعلام کرد که مسکو نتایج این رأی‌گیری را به رسمیت خواهد شناخت. روسیه پیش از این چنین رأی‌گیری را در سال ۲۰۱۴ برای الحاق شبه‌جزیره‌ی کریمه راه‌اندازی کرده بود.

دویچه ویله نوشته است که روسیه می‌خواهد با استفاده از نتایج این همه‌پرسی، الحاق مناطق زیر تصرف جدایی‌طلبان به روسیه را توجیه کند. این همه‌پرسی زیر قانون جنگی و بدون رعایت اصول دموکراتیک را اوکراین و جامعه‌ی بین‌المللی به رسمیت نمی‌شناسند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: