مسئولان ادارۀ انرژی هسته‌ای کشور می‌گویند، در سال مالی ۱۳۹۹ بیش از هزار نقطه دارای دوز نسبتاً بلند تشعشع مواد رادیواکتیو طبیعی در شماری از بخش‌های کابل تشخیص و ثبت شده است.

به گفتۀ آنان، این مواد در کوهستان‌ها و معادن سنگ‌های ساختمانی کابل مثل کوه‌های قصبه، کوه‌های افشار و برخی بخش‌های دیگر وجود دارد.

زاهدالله زاهد، سرپرست و معاون ادارۀ انرژی هسته‌ای افغانستان امروز (یک‌شنبه، ۱۰ حوت/اسفند) در برنامۀ حسابدهی دولت به ملت می‌گوید که برای حدود ۲۵۰ خانواده که در اطراف این بخش‌ها زنده‌گی و یا از این بخش‌ها رفت‌وآمد می‌کنند، آگاهی داده شده تا از آن‌جاها دور باشند.

ادارۀ انرژی هسته‌ای در بارۀ این که چه شمار از شهروندان کشور در مجموع در معرض خطر منابع هسته‌یی قرار دارند اطلاعی ندارد.

افغانستان در سال ۱۳۳۶ خورشیدی یعنی ۶۳ سال پیش عضویت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به دست آورد و به عنوان بیست‌ودومین عضو این سازمان به گونۀ رسمی ثبت شد. کمیسیون عالی انرژی اتمی نیز در سال ۱۳۸۹ خورشیدی در کشور ایجاد شد، اما تاکنون آگاهی لازم در بارۀ این منابع در میان شهروندان وجود ندارد و این منابع به گونه‌یی که باید زیر کنترل قرار نگرفته است.

گفتنی‌ست که فعالیت کمیسیون عالی انرژی اتمی افغانستان صلح‌آمیز است و اکنون در بخش‌های درمان، کشاورزی، امنیت، معدن و آب فعال است و در نظارت بر منع استفاده از سلاح کشتار جمعی نیز سهم دارد.

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: