به تاریخ سی‌ام میزان ام‌سال حدود ۷۰ نیروی امنیتی در نتیجۀ حملۀ طالبان در ولسوالی بهارک ولایت تخار کشته شدند. پس از این رویداد کمیسیون امنیت داخلی مجلس نماینده‌گان هیأتی را برای بررسی چه‌گونه‌گی این حمله به تخار فرستاد. این هیأت امروز (چهارشنبه، ۱۷جدی/دی) یافته‌های بررسی‌اش را به مجلس ارایه کرد.

هیأت بررسی‌کنندۀ مجلس نماینده‌گان می‌گوید، بررسی‌های‌ آنان نشان می‌دهد که این حمله «خیلی سریع و به گونۀ مرموز» رخ داده است. اشرف عینی، عضو کمیسیون امنیت داخلی مجلس که ریاست این هیأت را به عهده داشت می‌گوید، شمار زیادی از نیروهای امنیتی در بستر خواب‌ و بدون این‌که سلاح‌‌شان را به دست گیرند، کشته شده‌اند. به گفتۀ آقای عینی، تجهیزات نظامی، تانک و وسایط زرهی این نیروها نیز یک‌جا به آتش‌کشیده شده است.

او می‌افزاید، هرچند شورای امنیت ملی هم‌زمان با آگاه‌شدن از زمان وقوع این حمله به مسئولان امنیتی و فرماندهان قطعات گزارش داده است، اما آنان نسبت به این گزارش موضع بی‌اعتنایی را اختیار کرده‌اند.

به گفتۀ اعضای هیأت بررسی‌کننده، نیروهای امنیتی در خانه‌یی جابه‌جا شده بودند که یکی از اعضای این خانواده از فرماندهان مهم گروه طالبان بوده است. این فرد معلومات در بارۀ شمار دقیق این نیروها را با اعضای گروه طالبان شریک کرده است.

هم‌چنان بررسی‌های هیأت مجلس نماینده‌گان نشان می‌دهد، با آن‌که  ۳۵ تن از نیروهای امنیتی با سلاح دوربین دید در شب  نیز مجهز بودند، اما از این سلاح‌ها استفاده نشده است. به گفتۀ این هیأت این کار را نشان‌دهندۀ آن است که طالبان با استفاده از ضعف مدیدیرتی و غفلت وظیفه‌یی نیروهای امنیتی را در بستر خواب به قتل رسانده‌اند.

هیأت بررسی‌کنندۀ مجلس نماینده‌گان عدم هماهنگی میان نیروهای امنیتی، عدم رسیدن به موقع کمک هوایی و عدم جابه‌جایی درست تجهیزات جنگی نیروهای امنیتی را از علت‌های دیگر افزایش شمار تلفات این نیروها در ولسوالی بهارک ولایت تخار عنوان می‌کند.

این شمار نیروهای امنیتی حدود دو ‌و نیم ماه پیش در حملۀ طالبان در منطقه «مسجد سفید»، از مربوطات ولسوالی بهارک ولایت تخار، کشته شدند.

آن زمان یک منبع امنیتی در ولایت تخار به سلام‌وطندار گفت که  نزدیک به هفتاد نیروی امنیتی در درگیری با جنگ‌جویان گروه طالبان در این ولسوالی کشته شدند. اما جواد هجری، سخنگوی والی تخار تنها کشته‌شدن آمر امنیت فرماندهی پولیس تخار را تأیید کرد و در بارۀ تلفات نیروهای امنیتی چیزی نگفت.

اکنون هیأت بررسی‌کنندۀ مجلس نماینده‌گان می‌گوید که در این رویداد حدود ۵۰  نیروی امنیتی جان باختند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: