Asset 1SWN

یک میلیون کودک کشور به مواد مخدر معتاد اند

12547018_838

مسئولان وزارت کار و امور اجتماعی می‌گویند که یک میلیون کودک در افغانستان به مواد مخدر معتاد اند.

بشیر احمد ته‌ینج، نامزدوزیر و سرپرست وزارت کار و امور اجتماعی، روز چهارشنبه، بیست‌وسوم میزان در نشستی گفت که یک میلیون کودک در کشور به مواد مخدر معتاد اند که ۵۰ درصد آن را دختران تشکیل می‌دهد.

مسئولان وزارت کار و امور اجتماعی در حالی از رقم درشت کودکان معتاد به مواد مخدر خبر می‌دهند که طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله می‌گوید، در شش ماه گذشته شماری از پرچون‌فروشان مواد مخدر بازداشت شده‌اند.

به گفتۀ او، از نزد این افراد صدها کیلوگرام مواد مخدر به‌دست آمده است.

سخنگوی وزارت داخله تأکید می‌کند که این وزارت در هم‌کاری با وزارت صحت برای درمان معتادان مواد مخدر کار می‌کند؛ اما گنجایش مرکزهای درمان وزارت صحت نسبت به شمار معتادان اندک است.

به گفتۀ مسئولان وزارت کار و امور اجتماعی، نزدیک به ۴ میلیون کودک در وضعیت بد معیشتی زنده‌گی می‌کنند که دو میلیون آن را دختران شکل می‌دهد.

بر اساس اطلاعات مسئولان، از میان دو میلیون دختری که در وضعیت بد اجتماعی به سر می‌برند، ۴۰ درصد آنان در معرض خطر جدی ازدواج اجباری، کار شاقه، منع رفتن به مکتب، فروش و قاچاق و سوءاستفادۀ جنسی قرار دارند.

آمارهای وزارت کار و امور اجتماعی نشان می‌دهد که ۲۹ درصد کودکان بین ۵ تا ۱۷ سال مشغول کار شاقه‌اند، ۴۶ درصد آنان قربانی ازدواج‎های زیر ۱۸ سال، ۶۶ درصد کودکان رشد فیزیکی نکرده و ۳۶ درصد آنان سوءتغذیه‌اند.

مسئولان این وزارت افزوده‌اند که تنها در پایتخت،۶۰ هزار کودک یتیم زنده‌گی می‌کنند.

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام