بیش از ۲۵۰۰ دانش‌جوی پسر دانش‌گاه کابل، فراغت شان را جشن گرفتند. محفل فراغت این شمار دانش‌جویان، امروز (پنج‌شنبه، ۳۰ قوس) در تالار لویه‌ جرگه در شهر کابل برگزار شد.

مسئولان وزارت تحصیلات عالی، می‌گویند که ۲۵۰۰ دانش‌جوی پسر دانش‌گاه کابل، از ۷۰ رشته‌ مدرک فراغت شان را به دست آوردند. شماری از دانش‌آموختگان دانش‌گاه کابل، در این محفل اما با نگرانی از میزان بی‌کاری در کشور، می‌گویند که حکومت سرپرست بایستی به آن‌ها زمینه‌ی کار را فراهم کند.

صنایع هیله‌مند، دانش‌آموخته‌‌ی رشته‌ی ادبیات پشتو در دانش‌گاه کابل، می‌گوید که اکنون حکومت باید زمینه‌ی خدمت‌گزاری برای شهروندان را به او فراهم کند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌‌افزاید: «ما زیاد زحمت کشیدیم که درس‌های ما به خوبی در دانش‌گاه کابل به پایان برسد و ما در حال حاضر از حکومت می‌خواهیم که زمینه‌ی کار را به ما فراهم کند.»

محبوب‌الله خالقی، دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی حقوق و علوم سیاسی در دانش‌گاه کابل، می‌گوید که وزارت تحصیلات عالی باید زمینه‌ی فراگیری تحصیلات بیش‌تر را به آن‌ها فراهم کند.

او می‌افزاید: «ما که در دانش‌گاه کابل درس خواندیم و خانواده‌ی ما زحمت زیاد را متقبل شد و اکنون آن‌ها آرزو دارند که ما بتوانیم از طریق تحصیلات خود نفقه‌ی خانواده‌ی خود را تأمین کنیم.»

در همین حال، ندامحمد ندیم، سرپرست وزارت تحصیلات عالی، می‌گوید که در یک سال گذشته، ۲۵۰۰ تن از طریق رقابت آزاد در وزارت تحصیلات عالی استخدام شده اند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

سرپرست وزارت تحصیلات عالی، می‌افزاید که حکومت سرپرست برای جذب افراد حرفه‌ای تلاش می‌کند.

آقای ندیم، می‌گوید: «۲۵۰۰ بست را از طریق رقابت آزاد ماندیم و اشخاص حرفه‌ای را استخدام کردیم. ما تلاش می‌کنیم اشخاص مسلکی در امارت اسلامی استخدام شوند و به شما زیاد نیازمندیم.»

این در حالی است که با فروپاشی جمهوری به بحران بی‌کاری در افغانستان افزوده شده است و هزاران دانش‌آموخته‌ی رشته‌های مختلف با بی‌کاری روزگار شان را می‌گذرانند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: