عبدالمتین قانع، سخن‌گوی وزارت امور داخله‌ی افغانستان، امروز (یک‌شنبه، ۳۰ میزان) در یک نشست خبری در کابل، تازه‌ترین جزئیات از وضعیت امنیتی و کارکردهای مسئولان این وزارت در بخش تأمین امنیت را، با رسانه‌ها شریک کرد.

بر اساس معلومات ارائه‌شده از سوی سخن‌گوی وزارت امور داخله، پلیس این وزارت در جریان شش ماه گذشته ۸۲۱۰ مورد جرم جنایی را در سراسر کشور ثبت کرده است که کابل با بیش از ۹۰۰ مورد در رتبه‌ی نخست قرار دارد. به گفته‌ی او، ۱۱ هزار و ۶۳۱ تن نیز در پیوند به این مورد جرم‌ها بازداشت شده‌ اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عبدالمتین قانع، می‌گوید‌: «از مجموع این جرایم، به تعداد شش هزار و ۷۵۶ واقعه از سوی پلیس کشف شده و یک هزار و ۴۴۵ واقعه تحت کشف قرار دارد. از این واقعات جرمی ۹۹۵ واقعه در شهر کابل صورت گرفته است که بیش‌ترین واقعه را نسبت به سایر ولایت‌ها دارد و به تعداد ۱۱ هزار و ۶۳۱ تن مظنون در پیوند به این جرایم بازداشت شده اند.»

سخن‌گوی وزارت امور داخله، می‌افزاید که در شش ماه نخست سال روان خورشیدی، ۸۰۹ تن نیز به اتهام‌های رشوه‌گیری، سوءاستفاده‌ از وظیفه، حمل سلاح‌های غیرقانونی، حیف‌ومیل تجهیزات دولتی، آزارواذیت مردم و آزار جنسی، بازداشت شده اند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

به گفته‌ی آقای قانع، ۴۴۹ تن از این بازداشت‌شدگان عضو نیروهای امنیتی امارت اسلامی اند که از این میان، ۲۱۰ تن شان از وظیفه برکنار شده‌ اند. «مسئولین امنیتی داخلی ۲۱۰ تن از مسئولان امنیتی را به دلیل دست‌داشتن به جرایم از وظیفه برکنار و از جذب ۱۶۱ تن که سابقه‌ی جرمی داشتند، در صفوف پلیس جلوگیری کرده اند.»

بر اساس اطلاعات وزارت امور داخله‌ی افغانستان، از آغاز سال روان خورشیدی تا کنون، ده‌ها میل سلاح و تجهیزات سبک‌وسنگین نیز کشف‌وضبط شده است.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: