مقام‌های وزارت ارشاد، حج و اوقاف حکومت سرپرست امارت اسلامی امروز در ادامه‌ی برنامه‌ی «حساب‌دهی دولت به ملت»، از کارکردهای این وزارت در یک سال گذشته در پاسخ به پرسش سلام‌وطندار، شمار مسجدهای فعال در سراسر کشور را ۷۲ هزار اعلام کردند.

نذرالله بیان، رییس دفتر وزارت ارشاد، حج و اوقاف، در این نشست می‌گوید که از این میان، تنها حدود ۷۰۰۰ آن به گونه‌ی رسمی فعالیت دارد و متباقی فعالیت غیررسمی دارند.

به گفته‌ی رییس دفتر وزارت حج و اوقاف، مسئولان تمامی مسجدهای غیررسمی مطابق اصول معاشات کارکنان خدمات ملکی، امتیاز دریافت می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌افزاید: «ما حدود ۷۲ هزار مسجد در سراسر افغانستان داریم، حدود ۱۲۰۰ مسجد رسمی در شهر کابل است و در ولایت‌ها مسجدهای رسمی داریم و در مجموع حدود ۷۰۰۰ مسجد رسمی نزد وزارت حج و اوقاف ثبت است.»

با این همه، وزارت حج و اوقاف از نظارت جدی بر روند فعالیت مساجد رسمی در سراسر کشور نیز خبر می‌دهد.

فاضل‌محمد حسینی، سخن‌گوی وزارت حج و اوقاف، به سلام‌وطندار می‌گوید که از هرگونه فعالیت غیرقانونی در مسجدهای رسمی جلوگیری می‌شود و تا کنون در این مورد شکایتی ثبت نشده‌ است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «کوشش این است که تمام مسجدها مثلی که در گذشته هم حفظ بودند و در آینده هم حفظ باشند و اگر کارهای خلاف اصول دینی و خلاف فقه حنفی باشد، از آن جلوگیری صورت می‌گیرد.»

این در حالی‌ست که پیش از این نگرانی‌هایی مبنی بر نفوذ هراس‌افگنی در مسجدهای غیررسمی هم‌واره وجود داشته است.

کلیدواژه‌ها: //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: