هم‌زمان با وعده‌های حکومت سرپرست امارت اسلامی بر ایجاد سهولت‌های بهتر به بازرگانان، بازرگانان در بلخ از اجباری‌شدن روند داروپاشی محصولات صادراتی شکایت می‌کنند.

شماری از بازرگانان در بلخ، به سلام‌وطندار می‌گویند که یک نهاد خصوصی در هم‌آهنگی با حکومت، روند داروپاشی محصولات صادراتی را اجباری کرد و در برابر هر موتر، ۱۶ هزار افغانی پول جمع‌آوری می‌کند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

بازرگانان، با انتقاد از بلندبودن هزینه‌ی داروپاشی، مدعی اند که این روند از دیگر بندرهای بازرگانی برداشته شده و تنها در بندر حیرتان باقی مانده است.

ذبیح‌الله کهمردی، بازرگان در بلخ، بر برداشته‌شدن روند داروپاشی محصولات صادراتی تأکید می‌کند. او می‌گوید: «در برابر یک موتر ما بعد از انتظار ۲۴ساعته ۱۶ هزار افغانی پرداخت می‌کنیم؛ در حالی که به فرمان رهبری امارت اسلامی این روند از دیگر بنادر کشور برداشته شده است.»

در همین ‌حال، قلندر رحیمی، دیگر بازرگان در بلخ، می‌گوید که حکومت برخلاف درخواست کشورهای درخواست‌کننده‌ی محصولات صادراتی، مواد خوراکی به ویژه میوه‌های خشک و تازه را داروپاشی می‌کند.

این بازرگان، می‌افزاید: «درخواست ما این است که اموال تجارتی را که کشورهای خریدار بدون دواپاشی خریداری می‌کنند، به‌ گونه‌ی اجبار دواپاشی نشود. اگر کشورهای درخواست‌کننده خواستار دواپاشی باشند، ما این کار را می‌کنیم.»

با این حال، محمدعبدالله بلال، رییس گمرک بلخ، می‌گوید که برای ایجاد سهولت‌های بیش‌تر و رسیدگی به مشکلات بازرگانان، تلاش دارند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

رییس گمرک بلخ، می‌افزاید: «ما تمام مشکلات تاجران را شنیدیم و برای حل آن تلاش داریم. امارت اسلامی همواره کوشش می‌کند که با ایجاد سهولت‌ها، زمینه‌ی فعالیت بازرگانان را فراهم کند.»

با این همه، رییس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ، بر ایجاد سهولت‌های بیش‌تر به بازرگانان تأکید می‌کند و می‌گوید که فرصت‌های مناسب می‌تواند سبب بازگشت بازرگانانی شود که سرمایه‌های شان را از کشور بیرون کرده‌ اند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: