شهروندان کشور در چند روز گذشته گواه شدیدترین سیلاب‌ها در شماری از ولایت‌ها بودند. زیان‌های ناشی از این سیلاب‌ها نه‌تنها تلفاتی جانی را در پی داشته؛ بل هزاران جریب زمین تخریب و صدها خانه نیز به کلی ویران شده است.

در همین حال، محمدنسیم حقانی، سخنگوی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار شمار تلفات ناشی از سیلاب‌های اخیر در کشور را ۳۵ تن عنوان می‌کند. به گفتۀ حقانی، تیم‌های امدادرسان از سوی این وزارت به محل روی‌داد رسیده و هم‌اکنون مصروف کمک به آسیب‌دیده‌گان‌‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از سویی هم، براساس گفته‌های مسئولان محلی در ولایت‌های آسیب‌دیده، آمار جان‌باخته‌گان سیلاب‌ها تا امروز به ۷۸ تن رسیده است. براساس گزارش‌ها و به نقل از مسئولان محلی، شمار جان‌باخته‌گان ناشی از سیلاب در ولایت‌های نورستان و غزنی ۱۴ تن، در ولسوالی شاه‌ولی‌کوت کندهار ۲۳ تن، در پکتیا ۸ تن و در زابل نیز ۸ تن گزارش شده است.

هم‌زمان با این، ولی‌جان پوهنیار، سخنگوی والی ارزگان، به سلام‌وطندار می‌گوید که سرازیرشدن سیلاب در این ولایت نیز جان ۲۴ تن را گرفته است.

از سویی هم، سیداحمد هاشمی، رئیس زراعت، آبیاری و مالداری لوگر، به سلام‌وطندار می‌گوید که سیلاب‌های اخیر در این ولایت بیش از ۳۰۰۰ جریب زمین زراعتی را تخریب و صدهای خانه را به کلی ویران کرده است. او تاکنون جان‌باختن یک تن را در اثر سیلاب در این ولایت تأیید می‌کند.

هم‌زمان با این، آسیب‌دیده‌گان این سیلاب‌ها خواهان کمک‌های فوری و توجه مسئولان‌اند. آنان می‌گویند که در صورت بی‌توجهی ممکن است آمار تلفات بیش‌تر شود.

در همین حال، عبدالباسط رحمانی، یک تن از کارشناسان روی‌دادهای طبیعی به سلام‌وطندار می‌گوید که افغانستان در کوتاه‌مدت توان مدیریت سیلاب‌ها را ندارد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌افزاید: «در کوتاه‌مدت ما نمی‌توانیم کارهای وقایوی انجام بدهیم که در حقیقت سیلاب‌ها را مدیریت بکنیم و انحراف بدهیم. بزرگ‌ترین مشکلی که در افغانستان وجود دارد و در همه شهرها و ولسوالی‌ها مشابه است، این است که مردم در کنار روخانه‌ها خانه ساخته‌اند.»

گفتنی‌ست که افغانستان در چند ماه اخیر گواه بیش‌تر روی‌دادهای طبیعی از جمله آتش‌سوزی، زمین‌‌لرزه و سیلاب بوده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: