مسئولان شماری از مسافرخانه‌ها در کابل، می‌گویند که در مقایسه با دوره‌ی جمهوری، میزان مهمانان شان بیش از ۹۰ درصد کاهش یافته است. عیدمحمد حسین‌خیل، مسئول مسافرخانه‌ی «بابای ولی» که یکی از قدیمی‌ترین مسافرخانه‌های شهر کابل است، می‌گوید که در دوره‌ی جمهوری در این مسافرخانه در یک شبانه‌روز، از بیش‌تر از ۱۰۰ مهمان پذیرایی می‌‌کرد؛ اما اکنون در شبانه‌روز، تنها چهار یا پنج مهمان دارد.

او می‌افزاید: «از واخان بدخشان تا هلمند، مشتری داشتیم و همگی برای دو تا سه روز یا بیش‌تر از آن، در این مسافرخانه اقامت موقت داشتند؛ اما اکنون به دلیل ناداری، شهروندان از یک ولایت به ولایتی دیگر، کم‌تر سفر می‌کنند.»

یاسین محمدی، مسئول مسافرخانه‌ی «دنیا» در کوته‌‌ی‌ سنگی شهر کابل که ظرفیت پذیرایی از ۱۰۰ مهمان را دارد، نیز می‌گوید که پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی، در یک شبانه‌روز تنها از پنج مهمان میزبانی می‌کند. او می‌افزاید: «وضعیت کاروبار مسافرخانه خوب نیست. ما صدها هزار افغانی را سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و امیدوار بودیم که می‌توانیم از بیش‌تر از ۱۰۰ مهمان میزبانی کنیم؛ اما اکنون تنها از سه تا پنج مهمان میزبانی می‌کنیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

همین گونه، مسافرخانه‌های شهرنو کابل که در چند سال پسین، میزبان دیپلمات‌ها و کارمندان نهادهای خارجی بودند، در نزدیک به دو سال پسین، با کاهش چشم‌گیر مهمان روبه‌رو شده اند.

سیداحمد عظیمی، مسئول مسافر‌خانه‌ی «نیستان هرات» در شهرنو کابل، می‌گوید که در یک شبانه‌روز، از پنج مهمان پذیرایی می‌کند؛ در حالی که در دوره‌ی جمهوری در شبانه‌روز از بیش‌تر از ۱۰۰ مهمان پذیرایی می‌کرد. او می‌افزاید: «ما دو مسافرخانه داریم که دارای ۳۰ اتاق با اندازه‌ی متفاوت اند که از مسافران میزبانی می‌شود. در گذشته، بیش از ۱۰۰ مسافر را میزبانی می‌کردیم و اکنون در مسافر‌خانه‌ی ما در یک شبانه‌روز پنج مهمان مراجعه می‌کنند. اگر این روند ادامه یابد، ناچار هستیم که فعالیت خود را متوقف کنیم.»

در همین حال، شماری از مسافران، با نگرانی از احتمال توقف فعالیت مسافر‌خانه‌ها در پایتخت، می‌گویند که احتمال دارد در آینده، با نبود محل بودباش در کابل، روبه‌رو شوند. غلام‌صدیق آذرخش، باشنده‌ی فاریاب، مهمان در مسافرخانه‌ی شهرنو کابل، می‌گوید که بسته‌شدن مسافرخانه‌ها در پایتخت، باشندگان دیگر ولایت‌ها را که برای اقامت چندروزه به کابل می‌آیند، با مشکل روبه‌رو خواهد کرد. او می‌افزاید: «دو روز می‌شود در یکی از مسافرخانه‌های شهرنو کابل، اقامت موقت داریم که مسئولان این مسافر‌خانه، تا کنون میزبانی عالی داشتند؛ اما این مسافرخانه با کم‌بود مسافر روبه‌رو شده است و ممکن در آینده، برای باشندگان ولایت‌های دیگر مشکل ایجاد کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

عبدالناصر، باشنده‌ی بدخشان، مهمان در مسافرخانه‌ی جاده‌ی میوند شهر کابل، نیز می‌گوید: «ما از چند سال پیش مشتری این مسافرخانه هستیم و همیشه به این جا می‌آمدیم. اکنون مسافران این مهمان‌خانه نسبت به سال‌های گذشته کم‌تر شده اند.»

گفتنی است که کسادی بازار کار مسافرخانه‌ها در کابل در نزدیک به دو سال پسین، سبب شده است که شماری از این مسافرخانه‌ها، مانند مسافرخانه‌های «سرپل»، «نوبهار» و «محمد» در کوته‌ی سنگی، پس از ۱۰ سال فعالیت بسته شوند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: