دفتر رسانه‌های ریاست‌جمهوری قزاقستان، در گزارشی نوشته که قاسم جومارت توقایف، رییس‌جمهور این کشور در دیدار دوجانبه با شوکت میرضیایف، رییس‌جمهور اوزبیکستان برای تطبیق و توسعه‌ی خط آهن افغان-ترانس، اعلام آمادگی کرده است.

بر اساس این گزارش، رهبران دو کشور حمایت‌های خویش را از ابتکار ایجاد یک شرکت مشترک میان اداره‌های خط آهن قزاقستان و اوزبیکستان روی تنظیم حمل‌ونقل بار در مسیر چین-قزاقستان-اوزبیکستان ابراز کرده‌ اند.

این شرکت مشترک به توسعه‌ی خط آهن بین‌المللی افغان-ترانس به منظور تقویت هم‌کاری‌های متقابل در منطقه هم‌کاری خواهد کرد.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

رییسان جمهور قزاقستان و اوزبیکستان، هدف از تطبیق و توسعه‌ی پروژه افغان-ترانس را ایجاد زمینه‌ی حمل‌ونقل بار میان کشورهای منطقه بر اساس سود متقابل عنوان کرده‌ اند.

از سویی هم، الهام محکموف، وزیر ترانسپورت اوزبیکستان، در عقرب سال گذشته از توافق‌هایی روی آغاز کار این دو پروژه با هم‌کاری‌ کشورهای همسایه نیز خبر داده بود.

وبسایت (Kun.uz) اوزبیکستان به نقل از وزیر ترانسپورت این کشور نوشته که هدف اصلی اوزبیکستان رسیدن به بندرهای پاکستان از طریق افغانستان است و توسعه‌ی دهلیز بین‌المللی افغان-ترانس، از ارزش‌مندترین پروژه‌های اوزبیکستان است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

وزیر ترانسپورت اوزبیکستان، افزوده که رهبری کشورش برای عملی‌سازی این پروژه سخت تلاش کرده‌ است تا شرایط تطبیق آن به گونه‌ی عملی فراهم شود.

پروژه‌ی خط‌ آهن افغان-ترانس، حدود ۶۰۰ کیلومتر است که هزینه‌ی ساخت آن نزدیک به هفت میلیارد دالر امریکایی برآورد شده است.

این پروژه با عبور از افغانستان، آسیای مرکزی را به آسیای جنوبی وصل می‌کند و یکی از مهم‌ترین پروژه‌های مشترک افغانستان، اوزبیکستان و پاکستان است.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: