مسئولان در وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، می‌گویند که در اثر سرازیر‌شدن سیلاب‌ها در سه روز پسین در بامیان، بادغیس، لغمان، نورستان و بدخشان، پنج تن جان باخته و یک تن ناپدید شده است. عبدالله جانان سایق، سخن‌گوی این وزارت، می‌گوید که در اثر‌ این سیلاب‌ها، ۱۸۰ خانه‌ی رهایشی نیز به گونه‌ی کلی و قسمی ویران شده است.

او می‌افزاید:«در اثر سرازیر‌شدن سیلاب‌ها تلفات و خساراتی به جامانده؛ در پنج ولایت پنج تن جان باخته و یک تن ناپدید است و در اثر این سیل‌ها ۱۸۰ خانه به گونه‌ی کلی و قسمی تخریب شده است.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

شماری از خانواده‌های آسیب‌دیده در سیلاب‌های پسین، از حکومت سرپرست می‌خواهند که برای شان کمک ارائه کند.

امرالدین، باشنده‌ی روستای «ونی» ولسوالی یمگان بدخشان، می‌گوید؛ پس از این که در اثر جاری‌شدن سیلاب‌ها خانه‌اش ویران شده، او و دیگر اعضای خانواده‌اش شب‌ها در فضای باز می‌خوابند. او، می‌گوید که اکنون، در اثر سرازیرشدن سیلاب‌ها، راه‌های ارتباطی روستای شان به مرکز ولسوالی بسته مانده است. «اکنون راه‌های ارتباطی چندین قریه با ولسوالی یمگان مسدود شده است؛ ما از حکومت می‌خواهیم که به وضعیت ما رسیدگی کند و در بدل زمین‌های تخریب‌شده‌ی ما، زمین در جایی بدهد که زندگی کنیم.»

همایون، باشنده‌ی‌ روستای دهنه‌ی غوری ولسوالی گذرگاه نور بغلان نیز، می‌گوید که همه داشته‌هایش را در سیلاب‌ها از دست داده است. او می‌افزاید: «مواشی، خانه، زمین، باغ از بین رفته و زندگی در این منطقه برای مردم مشکل‌ساز شده است؛ ما می‌خواهیم که به وضعیت ما رسیدگی شود.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

همین‌گونه، محمد‌اکرم اکبری، رییس مبارزه با حوادث طبیعی بدخشان، می‌گوید که در یک هفته‌ی پسین، سرازیرشدن سیلاب‌ها، در ولسوالی‌های تگاب، کشم، یمگان، وردوج و شهدا خسارات مالی هنگفتی به مردم وارد کرده است. او، می‌افزاید که در سیلاب چند روز پسین، در ولسوالی یمگان، دو تن جان باخته و شش تن زخمی شده است. «در ولسوالی‌های تگاب، کشم، یمگان وردوج و شهدا سیلاب‌ها سرازیر شده که خساره‌ به مردم وارد کرده است؛ ما در ولسوالی یمگان دو نفر زخمی داریم و ۵۰ خانه به گونه‌ی کلی تخریب شده است.»

گفتنی ‌است که در چند روز پسین، سرازیرشدن سیلاب‌ها در بغلان و بامیان نیز تلفات جانی و خسارت‌های مالی بر جا گذاشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: