پس از پخش بیانیه‌ی وزارت امور خارجه‌ی آلمان و هشدار این کشور به شهروندانش برای ترک افغانستان یا منع سفر به این کشور به دلیل ناامن‌بودن اوضاع داخل و مرزهای افغانستان و ضعیف‌بودن امکانات دفاعی در این کشور، امارت اسلامی این هشدارها را بی‌جا و هدف‌مندانه عنوان می‌کند. ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت سرپرست افغانستان، در واکنش به بیانیه‌ی وزارت خارجه‌ی آلمان به سلام‌وطندار می‌گوید که چنین اظهارنظرها «هدف‌مندانه» است.

مجاهد، می‌‌افزاید: «ما اظهارات آن‌ها را رد می‌کنیم. امارت اسلامی اطمینان می‌دهد که اتباع افغانستان از لحاظ امنیتی امن اند؛ این تشویش‌ها به جا نیست؛ ما کدام مشکل مرزی هم نداریم. هم‌اکنون ما با کسی درگیر هم نیستیم، به خصوص برای اتباع خارجی هیچ احساس خطری نیست. از دید ما بعضی از حلقه‎ها تشویش را به میان می‌آورند و شاید در عقب آن اهداف سیاسی است. این تشویش‌ها به جا نیست و یک نوع ذهنیت را عیله افغانستان ساختن است.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

وزارت امور خارجه‌ی آلمان، روز گذشته (یک‌شنبه، ۲۲ دلو) با پخش بیانیه‌ای در وبسایت این وزارت، به شهروندانش هشدار داده و ادعا کرده است که به دلیل بمب‌گذاری؛ حمله‌های مسلحانه؛ درگیری‌های مرزی که هرازگاهی با کشورهای همسایه انجام می‌شود؛ افزایش بیماری‌های عفونی؛ خراب‌بودن وضعیت آب‌وهوایی و اندک‌بودن امکانات ایمنی در فرودگاه کابل، افغانستان را ترک و از سفر به این کشور خودداری کنند.

در بخشی از بیانیه‌ی وزارت امور خارجه‌ی آلمان آمده است: «به شهروندان آلمانی دستور خروج از افغانستان را می‌دهیم؛ زیرا وضعیت امنیتی در افغانستان ضعیف است؛ خروج از افغانستان سخت است. فرودگاه بین‌المللی کابل باز است؛ اما پروازهای محدودی دارد. علاوه بر این، زیرساخت‌‌ها و امکانات ایمنی هوانوردی فرودگاه بین‌المللی کابل با معیارهای بین‌المللی مطابقت ندارد. وضعیت در گذرگاه‌های مرزی با کشورهای همسایه گیج‌کننده است؛ در گذرگاه‌های مرزی با پاکستان گاهی درگیری‌های مسلحانه رخ می‌دهد.»

در بیانیه‌ هم‌چنان آمده که پس از روی‌کارآمدن حکومت سرپرست افغا‌نستان، جنگ تا اندازه‌ی زیادی در افغانستان متوقف شده؛ اما ادعا کرده که هم‌اکنون نیز وضعیت امنیتی در این کشور ضعیف است. آگاهان اما باورمند اند که این گونه اظهارنظرها از سوی شماری از کشورها از یک سو آینده‌نگری و پیش‌بینی و از سویی هم، تلاشی برای زیرفشارقراردادن امارت اسلامی برای پذیرش خواست‌های جامعه‌ی جهانی است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

محمود اضطرابی، آگاه روابط بین‌الملل، می‌گوید: «هشدارهایی که از جانب کشورها همواره صادر می‌شود، این‌ها جنبه‌های مختلف دارد. حکومت‌ها و دولت‌هایی که با امارت مخالفت دارند و منافع شان را با حضور امارت اسلامی در افغانستان در خطر می‌بینند، اگر امنیت ۱۰۰درصدی هم باشد، این‌ها چنین اظهارنظرها را ابراز می‌کنند. از سویی هم، این پیش‌بینی و دورنگری نسبت به اوضاع است و می‌خواهند امارت را زیر فشار قرار بدهند.»

آلمان در حالی شهروندانش را از سفر به افغانستان یا اقامت در این کشور هشدار می‌دهد که پیش از این نیز امریکا، بریتانیا و چین، از شهروندان خود خواسته بودند که به دلیل وضعیت نامناسب امنیتی افغانستان، از سفر به این کشور خودداری کنند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: