با ادامه‌ی تنش‌ها میان حکومت سرپرست امارت اسلامی و حکومت پاکستان که منجر به اخراج اجباری مهاجران افغان از این کشور نیز شد، به تازگی پاکستان محدودیتی را در برابر تجارت با افغانستان وضع کرده و از رانندگان موترهای باربری افغانستان خواسته است که برای عبورومرور از خاک پاکستان، باید گذرنامه و ویزا داشته باشند.

به دنبال وضع این محدویت، هم‌اکنون بیش از ۳۰۰۰ موتر حامل کالاهای بازرگانی افغانستان در خاک پاکستان متوقف شده ‌است و از امروز (سه‌شنبه، ۲۱ نومبر) رانندگان این موترها که پیش از این بر اساس توافق میان پاکستان و افغانستان اجازه‌ی رفتن تا شهر پیشاور را داشتند، بدون ویزا وارد خاک پاکستان شده نمی‌توانند.

شهزاد میر، یک تن از رانندگان موترهای باربری افغانستان در گذرگاه تورخم، با نگرانی از این تصمیم پاکستان به سلام‌وطندار می‌گوید: «پیش از این ما بدون ویزا به پاکستان می‌رفتیم؛ اما حالا ویزا و پاسپورت/گذرنامه را به ما جبری کرده‌ است، این ما را با مشکلات زیاد روبه‌رو می‌کند. از حکومت می‌خواهیم در این مورد با ما هم‌کاری کند.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

شکور، یک تن دیگر از رانندگان موترهای باربری افغانستان در گذرگاه تورخم، با نگرانی از این تصمیم پاکستان نیز می‌گوید: «حالا از ما پاسپورت و ویزا می‌خواهند و این موضوع ما را بسیار با مشکلات روبه‌رو کرده است.»

در همین حال، مسئولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، نیز از شرایط و محدودیت‌ وضع‌شده از سوی پاکستان در برابر بازرگانان افغانستان، ابراز نگرانی می‌کنند.

خان‌جان الکوزی، عضو هیئت مدیره‌ی این اتاق، در این باره می‌گوید: «اول به یک نفر در چند ماه ویزا داده نمی‌شود و دوم وقت میوه‌ی تازه و صادرات ما هست، مشکلات بسیار جدی است. ما بارها این مشکلات را گفتیم و خواستار راه حل شدیم؛ ولی هنوز حل نشده است.»

از سویی هم، عبدالنصیر رشتیا، آگاه مسائل اقتصادی، فشارهای پاکستان در برابر روند تجارت و ترانزیت با افغانستان را، به زیان دادوستد بازرگانی میان دو کشور می‌داند.

او می‌افزاید: «متأسفانه پاکستانی‌ها همه مسائل را از دید سیاسی می‌بینند؛ هر وقت مناسبات سیاسی تیره می‌شود، مشکلات مرزی را ایجاد می‌کنند. بدون شک که اجازه‌ندادن رانندگان افغان بدون ویزا، سبب کاهش دادوستد میان افغانستان و پاکستان می‌شود و افغانستان را مجبور می‌سازد که روی راه‌های بدیل فکر بکند.»

با این همه، حکومت سرپرست امارت اسلامی از تلاش‌ها برای حل محدویت وضع‌شده از سوی حکومت پاکستان در برابر صادرات و واردات افغانستان، به بازرگانان و رانندگان موترهای باربری افغانستان اطمینان می‌دهد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت سرپرست امارت اسلامی، در این باره می‌گوید که برای حل این مشکل، تماس‌هایی با جانب پاکستان برقرار شده ‌است. او از تمرکز این حکومت به راه بدیل پاکستان برای انتقال کالاهای بازرگانی افغانستان نیز سخن می‌زند.

سخن‌گوی حکومت سرپرست، می‌‌افزاید: «تا حالا پاکستان وعده کرده است که این مشکلات حل خواهد شد و ما منتظر هستیم. افغانستان کوشش می‌کند تا راه‌های بدیل را هم برای کشور خود داشته باشد.»

این در حالی است که با وجود این مشکلات، افغانستان تا کنون موفق نشده است به غیر از پاکستان، از مسیر دیگری مانند مسیر چابهار برای انتقال کالاهای تجارتی به هند و آسیای جنوبی، استفاده کند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: