هزاران تن پیشنهاد داده‌ اند که نوزاد دختری را که زیر آوار ساختمان فروریخته‌ی ناشی از زمین‌لرزه‌ی بامداد دوشنبه، ۶ فبروری در شمال‌غرب سوریه به دنیا آمد، به فرزندی بگیرند.

این نوزاد که «آیه» نام دارد و معنای نامش در عربی معجزه است، در هنگام نجات، از طریق بند ناف به مادرش وصل بود. مادر، پدر، چهار خواهر و برادر این نوزاد پس از وقوع زمین‌لرزه در شهر جیندایریس جان باختند.

این نوزاد اکنون در شفاخانه بستری و وضعیتش خوب است. هانی معروف، متخصص کودکان که از این نوزاد مراقبت می‌کند، می‌گوید: «او روز دوشنبه با وضعیت بدی به شفاخانه منتقل شد. پندید‌گی و کبودی داشت، سرد بود و به سختی نفس می‌کشید.»

ویدیوهای نجات «آیه» در شبکه‌های اجتماعی پخش شده که نشان می‌دهد مردی از میان آوارهای فروریخته‌ی یک ساختمان، نوزادی پوشیده از گرد و غبار را در آغوش گرفته است.

خلیل السُوادی، یکی از بستگان دور این نوزاد که آن جا بود، او را به شهر عفرین سوریه نزد دکتر هانی معروف آورد.

اکنون هزاران تن در رسانه‌های اجتماعی خواستار جزئیات برای فرزندخواند‌گی آیه شده اند. یک تن می‌گوید: «من دوست دارم او را به فرزندی بگیرم و زندگی شایسته‌ای به او فراهم کنم.»

گوینده‌ی یک تلویزیون کویتی، می‌گوید: «اگر پروسیجر قانونی/مراحل قانونی به من اجازه دهد، من آماده‌ام تا از این کودک مراقبت کنم و او را به فرزندخواند‌گی بگیرم.»

خالد عطیه، مدیر شفاخانه، می‌گوید که ده‌ها تماس از مردم سراسر جهان دریافت کرده است که خواستار به فرزندی‌گرفتن آیه بوده اند.

دکتر عطیه که خود یک دختر چهارماه بزرگ‌تر از این نوزاد دارد، می‌گوید: «من اکنون به کسی اجازه نمی‌دهم او را به فرزندی بگیرد. تا زمانی که بستگان دورش نیامده ‌اند، من از او مانند یکی از فرزندان خودم مراقبت می‌کنم.»

همسر دکتر عطیه اکنون افزون بر دختر خود، به آیه نیز شیر می‌دهد. مردم در شهر جیندایریس زادگاه آیه، در ساختمان‌های فروریخته در جست‌وجوی عزیزان ‌شان اند.

محمد العدنان، یکی از خبرنگاران محلی، به بی‌بی‌سی می‌گوید: «وضعیت فاجعه‌بار است. افراد زیادی زیر آوار مانده‌ اند که هنوز آن‌ها را بیرون نیاورده‌ایم.»

بر اساس برآورد این خبرنگار، ۹۰ درصد شهر ویران شده و بیش‌تر کمک‌ها تا کنون از سوی باشندگان محل ارائه شده است.

امدادگران سازمان کلاه‌سفیدها (White Helmets) که بیش از یک دهه و در طول جنگ داخلی سوریه با بیرون‌کشیدن مردم از زیر آوار آشنایی دارند، در حال فعالیت در شهر جیندایریس اند.

محمد الکامل، می‌گوید: «به دلیل ناپایداری ساختمان‌ها، احتمال دارد امدادگران نیز قربانی شوند. همین‌اکنون سه جسد را از زیر آوار بیرون کشیدیم و فکر می‌کنیم خانواده‌ای در آن‌ جاست که هنوز زنده اند. ما به کار خود ادامه خواهیم داد.»

تا کنون بیش از ۳۰۰۰ جان‌باخته در نتیجه‌ی زمین‌لرزه در سوریه گزارش شده است. این آمار شامل کسانی نمی‌شود که در مناطق زیر کنترل مخالفان دولت این کشور جان باخته اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: