Asset 1SWN

اعلام حکومت نظامی در میانمار به دنبال بازداشت آنگ‌سان سوچی

_110128198_gettyimages-1187547075-1

ارتش میانمار صبح امروز (دوشنبه، سیزدهم دلو/بهمن) آنگ‌سان سوچی، رهبر غیررسمی این کشور و مقام‌های بلندپایۀ حزب «اتحادیۀ ملی برای دموکراسی» را بازداشت کرد.

ارتش میانمار که پیش از این با ادعای بروز تقلب انتخاباتی گسترده در انتخابات پیشین خواستار تحقیق شده بود، با بازداشت این مقام‌های غیرنظامی قدرت را در میانمار در دست گرفت و در این کشور «وضعیت فوق‌العاده» اعلام کرد.

در یک سخنرانی ویدئویی که از شبکۀ تلویزیونی وابسته به ارتش میانمار پخش شده، اعلام شده که قدرت به مین‌آنگ هلاینگ، فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور منتقل شده است.

علاوه بر بازداشت رهبر حزب حاکم میانمار، سیاست‌مداران ایالت‌ها و مناطق و فعالان سیاسی سرشناس این کشور نیز بازداشت شده‌اند. شبکه‌های مخابراتی (تلفن همراه و ثابت) با اختلال مواجه شده و برنامه‌های رسانه‌های رسمی میانمار هم قطع شده‌اند.

گفتنی‌ست بامداد امروز سخنگوی حزب حاکم «اتحادیۀ ملی برای دموکراسی» در میانمار اعلام کرد که هم‌زمان با تشدید تنش‌ها میان مقام‌های حزب نام‌برده با فرماندهان ارتش و تشدید نگرانی‌ها از وقوع یک کودتای نظامی در این کشور، آنگ‌سان سوچی، رهبر غیررسمی میانمار با شماری از مقام‌های بلندپایۀ حزب حاکم بازداشت شده‌اند. سخنگوی حزب حاکم میانمار اعلام کرد که این مقام‌های بلندپایه توسط نیروهای ارتش میانمار بازداشت شده‌‎اند.

سخنگوی حزب «اتحادیۀ ملی برای دموکراسی» با اعلام این خبر به خبرگزاری رویترز گفته است: «می‌خواهم به مردم کشورمان بگویم که شتاب‌زده واکنش نشان ندهند و از آن‌ها می‌خواهم که مطابق با قانون عمل کنند». او در ادامه گفته پیش‌بینی می‌کند که او هم به‌زودی بازداشت شود.

بازداشت بانو سوچی، رهبر حزب حاکم میانمار و شماری دیگر از مقام‌های این حزب پس از آن روی داد که ارتش این کشور بر درخواست خود به‌خاطر انجام بررسی‌ها در مورد بروز تقلب در انتخابات سال گذشته پافشاری می‌کرد.

لازم به یادآوری‌ست حزب «اتحادیۀ ملی برای دموکراسی» در انتخابات ماه نوامبر با اختلاف آرای چشم‌گیری پیروز شد، اما به اتهام عدم اعطای حق به رأی‌دهنده‌گان در این منطقۀ پرتنش مورد انتقاد گستردۀ گروه‌های راست‌گرا قرار گرفت.

گروه اپوزیسیون و متحد با ارتش میانمار نتایج این انتخابات را به چالش کشید و ارتش میانمار نیز چند هفتۀ پیاپی ادعا می‌کرد که تخلفات گستردۀ انتخاباتی به وقوع پیوسته و این‌که ۸.۶ میلیون مورد تقلب پیدا کرده است.

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام