مسئولان در شرکت برق‌رسانی افغانستان (برشنا)، امروز (سه‌شنبه، ۱۸ ثور) در یک نشست خبری در کابل می‌گویند که سال گذشته به ارزش بیش از ۱۰۵ میلیون دالر از اوزبیکستان، به ارزش بیش از ۷۱ میلیون دالر از تاجیکستان، به ارزش بیش از ۶۴ میلیون دالر از ترکمنستان و به ارزش بیش از ۴۸ میلیون دالر از ایران، برق به افغانستان وارد کرده اند.

عبدالرحمان رحمانی، رییس امور عملیاتی شرکت برق‌رسانی افغانستان، می‌گوید که این شرکت تمامی بدهی‌هایش از درک واردات برق، به کشورهای همسایه را پرداخت کرده است و هم‌اکنون از هیچ کشور همسایه بدهکار نیست.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «شرکت برشنا از هیچ کشور خارجی در باره‌ی دادوگرفت برشنا قرض‌دار نیست و ما مطابق قرارداد با آن‌ها رفتار می‌کنیم. ما به هر اندازه که برق می‌گیریم، در آخر ماه پول آن را پرداخت می‌کنیم و ما در پرداخت پول برشنا مشکل نداریم.»

مسئولان در شرکت برشنا، می‌گویند که سال گذشته‌ی خورشیدی تفاهم‌نامه‌ی ۱۰۴ پروژه در بخش برق به ارزش بیش از سه میلیارد افغانی امضا شده است که هنوز کار روی این پروژه‌ها جریان دارد.

از سویی هم، مسئولان در شرکت برشنا، می‌افزایند که از میان ۴۷۸ میلیون افغانی بدهی سیاست‌گران و زورمندان حکومت پیشین، ۱۸۶ میلیون افغانی آن گردآوری شده است.

میرویس عطایی، معاون ریاست تجارتی شرکت‌ برشنا، می‌گوید: «در کل، ۱۸۶ میلیون افغانی از زورمندان و سیاسیون حکومت پیشین گردآوری شده و در مرحله‌ی بعدی، موضوع به رهبری امارت اسلامی فرستاده شده و از آن جانب هدایت داده شده که به رهبری افتای افغانستان موضوع شریک شود.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

معاون ریاست تجارتی شرکت‌ برشنا، می‌افزاید که سال گذشته از بابت پول صرفیه‌ی برق از سراسر کشور، ۳۸.۸ میلیارد افغانی گردآوری شده است. «در قسمت جمع‌آوری عواید، از سراسر کشور ۳۸.۸ میلیارد افغانی جمع‌آوری شده است که هدف تعیین‌شده پایین‌تر از آن بود.»

بر بنیاد آمارهای شرکت برشنا، هم‌اکنون اداره‌های حکومت سرپرست ۱.۵ میلیارد افغانی از این شرکت بدهکار اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: