چهار روز پس از شورش زندانیان در زندان مرکزی هرات، اکنون شورای ولایتی زاویه‌های پنهان این رویداد را همه‌گانی کرده است.

شامگاه چهارشنبۀ هفتۀ گذشته، هفتم عقرب/آبان،  زندانیان بلاک پنجم زندان مرکزی هرات پس از تخریب غرفه‌های‌شان از سوی پولیس، دست به اعتراض زدند و این اعتراض به خشونت کشیده شد و در نتیجۀ شورش زندانیان که تا ساعت ۱۲ همان شب ادامه داشت، ۸ زندانی کشته و ۱۲ تن دیگر زخمی شدند.

کامران علی‌زایی، رئیس شورای ولایتی هرات امروز (یک‌شنبه، ۱۱ عقرب/آبان) در یک نشست خبری در این ولایت، مسئولان محلی به ویژه پولیس را به دروغ‌گویی و سرپوش گذاشتن روی این قضیه متهم می‌کند. او می‌گوید، در نشست هفتۀ گذشتۀ شورای نظامی فیصله شد که تمامی تلفن‌های همراه از داخل زندان گردآوری شود. به گفتۀ علی‌زایی، پولیس خلاف فیصله، به گونۀ خودسر افزون بر گردآوری تلفن‌های همراه، تمامی غرفه‌های نگه‌داری وسایل و تجهیزات شخصی زندانیان را شکستانده و به اعتراض زندانیان با شلیک گلوله، گاز اشک‌آور و دندۀ برقی پاسخ داده است.

آقای علی‌زایی می‌گوید، زندانیانی جان‌باخته با شلیک گلوله نه، بل‌که توسط گاز اشک‌آور کشته شده‌اند.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که محمدرفیق شیرزی، سخنگوی ریاست صحت هرات به سلام‌وطندار گفته بود، معاینۀ اجساد زندانیان منتقل‌شده به شفاخانۀ حوزه‌یی این ولایت نشان می‌دهد که یک زندانی با شلیک گلوله کشته‌ شده و ۷ زندانی دیگر با خوردن مواد زهری نامعلوم، جان‌های‌شان را از دست داده‌اند.

آقای علی‌زایی مسئولان زندان مرکزی هرات را به فساد متهم می‌کند و می‌گوید، در سال‌های گذشته حدود ۴۰ غرفه از سوی زندانیان با همکاری پولیس در این زندان ساخته شده و در بدل ساخت هر غرفه ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار افغانی از هر زندانی گرفته شده است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید، از دو روز به این‌سو هیأتی از کابل برای بررسی همه‌جانبۀ این رویداد به هرات آمده است.

مسئولان زندان هرات در این‌باره ابراز نظری نمی‌کنند. اما یک منبع معتبر در این زندان به سلام‌وطندار می‌گوید، پس از این رویداد مدیر زندان تبدیل شده است. به گفتۀ منبع، پس از آن‌که نیروهای امنیتی گروه‌های اختطاف‌گر را که از داخل زندان اختطاف‌ افراد در هرات را رهبری می‌کردند پراکنده ساختند، شماری از زندانیان خطرناک هم‌زمان با آغاز اعتراض با خوردن قرص ترامادول و متادون شورش را بزرگتر کردند.

این منبع می‌افزاید، زندانیان خطرناکی که در این زندان هستند مرکز صحی، مکتب‌ و برخی بخش‌های دیگر زندان را آتش زد‌ند و حدود ۱۵۰ هزار دالر به این زندان زیان وارد کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: