مسئولان در اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، می‌گویند که حدود ۶۰ تُن جلغوزه‌ی این کشور به ارزش چهار میلیون دالر امریکایی، از راه دهلیز هوایی به چین صادر شده است.

آن‌ها، این اطلاعات را در یک نشست خبری زیر نام «افتتاح دهلیز هوایی کابل-شانگهای» که امروز (یک‌شنبه، ۱۶ میزان) در میدان هوایی بین‌المللی کابل برگزار شده بود، ارائه کرده اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

محمدیونس مومند، معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، می‌گوید: «سومین سال انتقال جلغوزه از افغانستان است که از طریق دهلیز هوایی انجام می‌شود و ما از شرکت‌های هوایی خصوصی که هم‌کار ما اند، تشکر می‌کنیم. امروز در حدود ۶۰ تُن است و هر تُن آن یک لک/۱۰۰ هزار دالر و ارزش مجموعی آن چهار میلیون دالر است.»

در همین حال، مسئولان امارت اسلامی، می‌گویند در نظر دارند که از طریق دهلیز هوایی به بازرگانان کشور سهولت‌های بیش‌تر فراهم کنند.

عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست الوزراء، از بازرگانان افغان که در بیرون از کشور زندگی می‌کنند، می‌خواهد که سرمایه‌های شان را دوباره به کشور برگردانند و در داخل سرمایه‌گذاری کنند. او می‌افزاید: «تاجرانی که در بیرون زندگی می‌کنند، به داخل افغانستان بیایند و دارایی‌های خود را در کشور خود سرمایه‌گذاری کنند؛ به خاطری که زمینه‌ی کار به مردم ایجاد شود.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

به گفته‌ی مسئولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، در یک سال گذشته، فرآورده‌های داخلی به ویژه جلغوزه به ارزش دو میلیارد دالر از مسیرهای متفاوت به کشورهای مختلف صادر شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: