نشست دوروزه‌ی شورای وزیران، به ریاست هبت‌الله آخوندزاده، رهبر امارت اسلامی، در کندهار برگزار شد. این نشست، دوشنبه، ۳۰ عقرب و سه‌شنبه، ۱ قوس، با گردهم‌آمدن اعضای کابینه‌ی حکومت سرپرست در این ولایت و با تمرکز بر پالیسی‌های داخلی،برگزار شده است.

چه‌گونگی رفتار نیروهای امارت اسلامی با شهروندان، ارائه‌ی خدمات از سوی اداره‌های دولتی، رسیدگی به وضعیت مهاجران بازگشته از پاکستان، جزئیات سفر هیئت اقتصادی امارت اسلامی به ایران و راه‌های بهبود روابط حکومت سرپرست با جهان به ویژه کشورهای همسایه، از مهم‌ترین موضوعات این نشست بوده است.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

در همین حال، بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، به سلام‌وطندار می‌گوید که در این نشست، هدایت‌هایی نیز از سوی رهبر حکومت سرپرست به منظور بهبود حکومت‌داری به مسئولان سپرده شده ‌است.

او، می‌گوید: «در این نشست، امیرالمؤمنین توصیه‌ها و سفارش‌هایی به مسئولان و اعضای کابینه‌ی امارت اسلامی به منظور حکومت‌داری خوب و تأمین شفافیت در اداره‌ی امور ارائه کرد.»

جست‌وجوی راه‌های بهبود روابط امارت اسلامی با کشورهای دیگر به ویژه کشورهای همسایه و منطقه، از دیگر موضوعات مورد بحث در این نشست بوده ‌است؛ روابطی که با گذشت بیش از دو سال از حاکمیت دوباره‌ی امارت اسلامی در افغانستان، تا کنون شکل رسمی به خود نگرفته و هیچ کشوری حاضر به به‌رسمیت‌شناختن آن نشده است.

عزیز معارج، آگاه مسائل سیاسی در باره‌ی اهمیت برگزاری نشست شورای وزیران، می‌گوید: «محتویاتی که از این جلسه بیرون آمده،‌ نشست خوبی بود؛ اما این موارد چه قدر از سوی پایین رتبه‌ها در نظر گرفته شده و اجراآت می‌گردد، بحث مهم و بعدی است.»

از سویی هم، محمود اضطرابی، دیگر آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که بیرون‌رفت افغانستان از بحران‌هایی که اکنون با آن روبه‌رو است، نیازمند بحث در چنین نشست‌ها و برداشته‌شدن گام‌های عملی از سوی حکومت سرپرست است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او، می‌افزاید: «از یک طرف از بیرون کشورها امارت اسلامی را به رسمیت نشناخته و در داخل هم سطح نارضایتی مردم از امارت اسلامی بالا برود، مخصوصاً از سلوک و رفتار نیروهای امارت اسلامی ناراض باشند، باز مشکل را هم در داخل و هم در بیرون بغرنج می‌سازد.»

گفتنی است که پس از روی‌کارآمدن دوباره‌ی امارت اسلامی، رهبر جکومت سرپرست،  در کندهار مقیم شده و از همین ولایت به اداره‌ی امور پرداخته؛ در حالی که تا کنون هیچ‌ تصویر تازه‌ای از او به اشتراک گذاشته نشده است.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: