محتوای آنلاین در شبکۀ جهانی وب به هزاران زبان مختلف ارایه می‌شود. شماری از این زبان‌ها نسبت به دیگران بیشتر متداول است، اما جالب این که استفاده از برخی زبان‌ها به گونۀ آنلاین همیشه بازتاب‌دهندۀ تعداد گوینده‌گان آن زبان نیست. به گونۀ نمونه، زبان هندی از نظر شمار گوینده‌گان در جهان مقام سوم را دارد، اما این زبان یکی از زبان‌های پرکاربرد در شبکۀ انترنت نیست.

جدول پایین ۲۰ زبان پرکاربرد در انترنت را نشان می‌دهد که با شمار گوینده‌گان واقعی آن در جهان مقایسه شده است.

رتبهزباندرصد استفاده در ۱۰ میلیون وب‌سایت برترتعداد گوینده‌گان واقعی نسبت به جمعیت جهان
۱انگلیسی۶۰.۴ درصد۱۶.۲ درصد
۲روسی۸.۵ درصد۳.۳ درصد
۳اسپانیایی۴ درصد۶.۹ درصد
۴ترکی۳.۷ درصد۱.۱ درصد
۵فارسی۳ درصد۰.۷ درصد
۶فرانسوی۲.۶ درصد۳.۵ درصد
۷آلمانی۲.۴ درصد۱.۷ درصد
۸جاپانی۲.۱ درصد۱.۶ درصد
۹ویتنامی۱.۷ درصد۱ درصد
۱۰چینی۱.۴ درصد۱۴.۳ درصد

انگلیسی پرکاربردترین زبان متداول در انترنت است. از میان ۱۰ میلیون وب‌سایت برتر شش میلیون آن به زبان انگلیسی‌ست که ۶۰.۴ درصد محتوای آنلاین را به خود اختصاص داده است. تعجبی نیز ندارد؛ زیرا این زبان بیشترین گوینده را در جهان به خود اختصاص داده و ۱.۱۳ میلیارد تن به این زبان صحبت می‌کنند.

برعکس، ۱۴.۳ درصد جمعیت جهان یا بیشتر از ۱.۱۱ میلیارد تن به زبان چینی صحبت می‌کنند، اما در میان ۱۰ میلیون وب‌سایت برتر استفاده از چینی تنها ۱.۴ درصد است.

جالب این است که روسی در بخش استفاده به گونۀ آنلاین رتبۀ دوم جهانی را به خود اختصاص داده و این به دلیل حضور آنلاین قابل توجه جامعۀ روسی‌زبان در انترنت است. علاوه بر این، روسی زبان رسمی چند کشور دیگر است که پیش از این بخشی از اتحاد جماهیر شوروی سابق بودند.

با وجود این که انگلیسی و روسی به تسلط خود در وب ادامه خواهند داد، زبان‌های آسیایی نیز توانایی بالقوه‌یی برای کاربرد بالا در انترنت را دارا اند. زبان‌هایی مانند چینی و عربی با بیش از یک میلیارد مخاطب این توانایی را دارند که همراه با رشد آنلاین جمعیت در منطقه سهم بیشتری در دنیای وب را به خود اختصاص دهند.

فارسی زبان متداول کشورهای افغانستان، ایران و تاجیکستان نیز رتبۀ پنجم را در این فهرست از آن خود کرده است؛ رتبه‌یی پیش‌تر از آلمانی، فرانسه‌یی و چینی.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: