شماری از عالمان دین و برخی از افراد خیرخواه در غزنی، امروز (پنج‌شنبه، بیست‌و‌ششم حوت/اسفند) مراسم عروسی دسته‌جمعی ۲۰ زوج را در این ولایت برگزار کردند. در این مراسم صدها تن از بسته‌گان این ۴۰ پسر و دختر نیز حضور داشتند.

سیدحسین معتمدی، از بنیان‌گذاران این برنامه، می‌گوید‌ که مصارف بلند در عروسی‌ها سبب فقر و بدهکاری خانواده‌ها می‌شود و این خود از مصیبت‌های بزرگ جامعۀ افغانستان است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

زهرا مهدوی، یکی از عروسان این محفل که رخت سپید ازدواج بر تن کرده است، می‌گوید که شرکت در این مراسم با توافق جانبین صورت گرفته است. او از دیگر خانواده‌ها می‌خواهد که از شرکت در عروسی‌های دسته‌جمعی که یک فرهنگ نیکوست، عار نداشته باشند.

قادر رضایی، یکی از دامادان در این محفل، می‌گوید که او به‌دلیل مشکلات اقتصادی و پیش‌گیری از مصارف بی‌جا، حاضر به عروسی دسته‌جمعی شده است.

لازم به یادآوری‌ست که این یازدهمین مراسم عروسی دسته‌جمعی در چند سال پسین در غزنی‌ست که از سوی عالمان دین به‌منظور ترویج فرهنگ «عروسی اسلامی» و جلوگیری از مصارف گزاف در این ولایت صورت می‌گیرد.

مهریهٔ بلند و مصارف بسیار در مراسم عروسی، از مشکلات جدی اجتماعی در افغانستان است که در بیش‌تر موارد، جوانان را مجبور به ترک وطن برای درآمدزایی می‌کند و شماری از خانواده‌ها پس از عروسی فرزندشان، از افراد جامعه بدهکار می‌شوند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: