حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور امروز (یک‌شنبه، هفدهم حوت/اسفند) در یک نشست خبری در کابل می‌گوید که طرح حکومت مشارکتی زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان با مقام‌های حکومت افغانستان شریک شده است.

به گفتۀ مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور، طرح زلمی خلیل‌زاد، طرح دولت آمریکا نیست؛ بل‌که ساختاری‌ست که گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در دوحه را سرعت می‌بخشد.

آقای محب می‌افزاید که در طرح حکومت مشارکتی زلمی خلیل‌زاد، روی تقسیم قدرت  نیز بحث شده است. این مقام امنیتی نیز می‌گوید، برای ختم جنگ درکشور نیاز است در کنار گفت‌وگو و موافقه با گروه طالبان، توافق سیاسی با پاکستان نیز صورت گیرد.

از سوی هم، محمدمسعود اندرابی، وزیر داخله هم در این نشست می‌گوید، طالبان در میدان‌های جنگ با شکست روبه‌رو شده‌اند و این گروه در تلاش است تا از طریق جنگ نرم و قتل‌های هدف‌مند به نتیجه برسد. وزیر داخله می‌افزاید، هرچند در سال گذشته طالبان هیچ دستاوردی در میدان جنگ نداشته‌، اما آنان به دنبال جنگ در سال آینده‌اند.

مقام‌های امنیتی تأکید می‌کنند، هرچند انتظار می‌رود گفت‌وگوهای صلح به نتیجۀ مطلوب برسد، در صورتی ‌که روند صلح بی‌نتیجه پایان یابد، نهادهای امنیتی برای جنگ نیز آماده‌گی دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: