دولت برای مالکان موترهای باربری که موترهای‌شان در آتش‌سوزی گمرک اسلام‌قلعه سوختند، مبلغ ده ده هزار دالر غرامت پرداخت می‌کند.  

بصیر آرین، نماینده موترداران متضرر گمرک اسلام‌قلعه در هرات امروز (دوشنبه، ۱۰ جوزا/خرداد) در نشستی خبری در این ولایت می‌گوید، پس از حدود سه‌ونیم ماه دادخواهی، سرانجام دو روز پیش دولت توافق کرد که ۸ میلیون دالر را به عنوان غرامت برای موترداران اختصاص داده است.

آقای آرین می‌گوید، یافته‌های هیأت دولت نشان می‌دهد که در رویداد آتش‌سوزی گمرک اسلام‌قلعه یک‌هزارو ۲۵۴ موتر باربری و تانکر تیل به ارزش ۳۳ میلیون دالر سوخته است.

به گفتۀ او، هم‌چنان براساس بررسی‌های انجام شده، ارزش موترهای سوخته نیز ۴ میلیون دالر برآورد شده است که با فروش آهن‌پاره‌های آن‌ها و ۸ میلیون دالر کمک دولت، برای صاحبان هر موتر ۱۰ هزار دالر پرداخت می‌شود.نمایندۀ موترداران متضرر در آتش‌سوزی گمرک اسلام‌قلعه می‌گوید، یافته‌های هیأت هم‌چنان نشان می‌دهد که شرکت « TCRC» که مسئولیت نمونه‌گیری از مواد نفتی  در این گمرک را برعهده دارد مقصر اصلی آتش‌سوزی شناخته شده است.

نشست خبری نمایندۀ موترداران متضرر گمرک اسلام‌قلعه

شرکت «TCRC» با وزارت مالیه قرارداد دارد و اکنون دولت به خاطر پرداخت جبران خساره علیه این شرکت در دادگاه بین‌المللی دعوای حقوقی باز کرده است.

 در صورتی‌که دادگاه بین‌المللی شرکت «TCRC» را مقصر اعلام کند، این شرکت مکلف است تا ۳۳ میلیون دالر خسارۀ آتش‌سوزی را به دولت افغانستان پرداخت کند.

براساس تفاهم مالکان متضرر موترهای باربری با دولت هر زمانی که شرکت «TCRC» مبلغ ۳۳ میلیون دالر خسارۀ را پرداخت کند، ۸ میلیون آن به دولت تعلق می‌گیرد و باقی‌مانده‌اش به مالکان موترها پرداخت می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

نمایندۀ مالکان موترهای متضرر می‌افزاید، هرگاه دعوای دولت  با شرکت «TCRC» به نتیجه نرسد، موترداران دعوای حقوق‌شان را علیه دولت و این شرکت از سرخواهند گرفت.

شماری از مالکان موترهای باربری که موترهای‌شان در گمرک اسلام‌قلعه سوخت، اختصاص ۸ میلیون دالر از سوی دولت ناچیز می‌خوانند و تأکید می‌کنند که متباقی پول‌شان پس از بررسی دادگاه بین‌المللی از سوی شرکت «TCRC» نیز باید پرداخت شود.

آتش‌سوزی در گمرک اسلام‌قلعه به روز بیست‌وپنجم ماه دلو سال گذشته رخ داد. در این رویداد، بیش از هزار موتر کالاهای وارداتی به‌شمول ۳۷۰ تانکر مواد سوختی به گونۀ کامل سوختند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: