خبرگزاری دولتی تاجیکستان/خاور گزارش داده که مرکز رسانه‌های نیروهای مرزبانی کمیتۀ دولتی امنیت ملی این کشور اعلام کرده است ۷۷ شهروند افغانستان از جمله ۳۱ کودک، ۲۰ زن و ۲۶ مرد از ترس طالبان به تاجیکستان پناه‌ آورده‌اند.

طبق گزارش خبرگزاری خاور، این افراد که عمدتاً شهروندان قرقیزی‌‌تبار افغانستان‌ هستند، حوالی ساعت ۴ پس از چاشت روز گذشته (سه‌شنبه، بیست‌ودوم سرطان/تیر) از مرز تاجیکستان عبور کرده‌اند.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

در گزارش آمده است، این افراد باشنده‌گان روستای آندمین ولسوالی واخان بدخشان‌ هستند که به‌دلیل آزارواذیت طالبان وارد روستای قیزیل_ربات ناحیۀ مرغاب تاجیکستان شده‌اند. دولت تاجیکستان گفته به‌دلیل روابط خوب و بشردوستانه‌یی که با افغانستان دارد، به پناهنده‌گان اجازۀ ورود داده است.پناه‌جویان افغان در مناطق آندمین و چشتبا واقع در روستای قیزیل_ربات تاجیکستان زنده‌گی می‌کنند. طبق گزارش خبرگزاری خاور، پناه‌جویان افغان حیوانات خود را نیز با خود آورده‌اند که شامل یک هزار گاو، ۳۰۰ راس غژگاو، سه شتر و ۳۰ اسب می‌شود.

ولسوالی واخان ولایت بدخشان چندی پیش به‌دست طالبان سقوط کرد. طالبان ادعا کرده که این ولسوالی را بدون درگیری گرفته‌اند. این گروه دربارۀ فرار شهروندان قرقیزی چیزی نگفته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

پیش از این قرقیزهای ساکن در پامیر بدخشان گفته‌اند که به‌دلیل کم‌توجهی دولت برای بهبود وضعیت زنده‌گی‌شان در سال‌های پسین، ادامۀ زنده‌گی در این بخش برای‌ آنان دشوار شده است. آنان افزوده‌اند که اگر دولت به وضعیت زنده‌گی قرقیزها به گونۀ جدی توجه نکند، افغانستان را ترک و به کشورهای منطقه به‌ویژه قرقیزستان مهاجرت خواهند کرد.

قرقیزها از اقلیت‌های قومی افغانستان هستند که در دامنۀ کوه‌های پامیر بدخشان در ارتفاع بیش از ۴ هزار متر از سطح دریا، زنده‌گی می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: