برای نخستین‌بار در ولسوالی شغنان؛ از ولسوالی‌های دوردست ولایت بدخشان، یک نمایشگاه خیابانی کتاب راه‌اندازی شده است. این نمایشگاه از سوی یکی از جوانان این ولسوالی راه‌اندازی و هدف از آن ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در میان نسل جوان و باشنده‌گان این ولسوالی عنوان شده است.

مسد میرزاده، برگزارکنندۀ این نمایشگاه در ولسوالی شغنان به سلام‌وطندار می‌گوید که برای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در میان مردم این ولسوالی دوردست بدخشان این نمایشگاه را به‌راه انداخته است. به گفتۀ میرزاده، هنگامی که نمایشگاه کتاب را در بازار ولسوالی شغنان به راه انداختند، نخستین کسی که به این نمایشگاه آمد و یک کتاب را برای مطالعه برداشت، یک آموزگار تربیۀ معلم این ولسوالی بود که اکنون دچار اختلال روانی شده است و آن‌ها این اقدام این آموزگار را ستوده‌اند.

میرزاده می‌‌افزاید که یگانه راه نجات از جهل، تعصب و خشونت، کتاب‌خوانی‌ست و از طریق مطالعه می‌شود به هم‌دیگرپذیری، انسان‌دوستی و پرهیز از خشونت دست یافت. او تأکید می‌کند، به هر اندازه‌یی که میزان دانایی افراد جامعه بلند برود، به همان اندازه به خوش‌بختی و امنیت اجتماعی نزدیک می‌شوند.

او باور دارد: «هرچه بیش‌تر بخوانیم، هم‌دیگر را بیش‌تر تحمل می‌کنیم، هم‌دیگر را بیش‌تر می‌شناسیم. با کتاب‌خوانی ذهنیت ما دربارۀ مسایل مختلف بیش‌تر باز می‌شود و عقلانیت و منطق جای خشونت را می‌گیرد.»

برگزارکنندۀ نمایشگاه خیابانی کتاب در ولسوالی شغنان بدخشان می‌گوید، «امروز ما میراث‌دار وضعیتی هستیم که پیشینان انجام داده‌اند و امروز هر کاری که ما می‌کنیم میراث برای نسل آینده خواهد بود؛ پس چی بهتر است یک میراث بهتر داشته باشیم.»

آرزوی این جوان شغنانی این است که نسل‌های بعدی با علم روز مجهز شوند و مانند دیگر کشورهای جهان برای بشریت کاری کنند.

میرزاده هم‌چنان می‌گوید، نمایشگاه خیابانی کتاب را که در این منطقۀ دوردست بدخشان به‌راه انداخته، با استقبال گرم مردم روبه‌رو شده است و پس از برگزاری نمایشگاه، یک‌ همایش کتاب‌خوانی نیز برگزار کرده‌اند و از راه‌های گونه‌گون تلاش می‌کنند این فرهنگ را در میان مردم گسترش دهند.

عارف پامیرزاد، یکی از دانش‌جویان ولسوالی شغنان بدخشان هم می‌گوید که تلاش برای تغییر ذهنیت نسل جوان از طریق ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی گامِ بزرگی‌ست. به گفتۀ او، اقدام اخیر این جوان شغنانی ستودنی‌ست و می‌تواند جرقۀ مثبتی در میان نسل جوان ایجاد و آنان را به کتاب‌خوانی تشویق کند.

مسد میرزاده، جوان پیشگام برای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در شغنان می‌گوید که به تلاش‌هایش ادامه می‌دهد تا بتواند یک تحول خوب اجتماعی را به‌میان آورد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: