محمدیعقوب حیدری، والی کابل می‌گوید که در گفت‌وگوهای صلح نباید ارزش‌های قانون اساسی افغانستان که در لویه ‌جرگه تصویب شده است، به معامله گرفته شود.

والی کابل این گفته‌ها را امروز (جمعه، بیستم حمل/فروردین) در همایشی زیر نام «صدای مردم کابل در مورد صلح» در کابل مطرح کرده است. در این همایش هزاران تن از باشنده‌گان کابل با تجمع در ورزشگاه غازی نسبت به روند صلح اعلام موضع کردند. این همایش از سوی مقام ولایت کابل برگزار شده بود. آقای حیدری در این همایش نیز می‌گوید که صلح خواست اساسی شهروندان افغانستان است؛ اما این صلح باید مبتنی بر منافع علیای کشور و مردم باشد.

به گفتۀ والی کابل، خواست شهروندان افغانستان این است که همه جناح‌های درگیر از خواسته‌های شخصی و گروهی خود بگذرند و به خواسته‌های جمعی احترام بگذارند و در نخست به یک آتش‌بس سراسری توافق کنند.

محمدیعقوب حیدری می‌گوید: «آرزوی ما این است که یک نظام منتخب و مبتنی بر آرای مردم داشته باشیم. نظامی که در آن دستاوردهای ۲۰ سال اخیر حفظ شود.» به گفتۀ آقای حیدری، از ارزش‌های عمدۀ قانون اساسی که شامل آزادی بیان، حقوق زنان، ارزش‌های حقوق بشری، انتخابات، نیروهای ملی دفاعی و امنیتی و رسانه‌هاست باید پاسداری شود؛ زیرا این دستاوردها حاصل سال‌ها قربانی مردم افغانستان است.

در همایش «صدای مردم کابل در مورد صلح» هزاران تن از باشنده‌گان کابل با تجمع در ورزشگاه غازی نسبت به روند صلح اعلام موضع کردند.

والی کابل در بخشی از سخنانش با اشاره به نشست استانبول می‌گوید که امیدوار است در این نشست به خواسته‌های مردم کابل توجه جدی صورت گیرد؛ زیرا به گفتۀ او، کابل پیوسته در محراق صلح و جنگ افغانستان بوده است و نقش به‌سزایی در سرشت و سرنوشت کشور دارد. او می‌افزاید: «خواست ما از جوانب مذاکرات چیزی نیست جز توافق طرفین بر استقرار یک آتش‌بس فوری و قطع جنگ و خشونت‌ها.»

والی کابل تأکید می‌کند که شهروندان افغانستان پس از تجربۀ پیامدهای تلخ و ناگوار حاکمیت‌های ایدیولوژیک و بنیادگرای مذهبی، دیگر حاضر نیستند به عقب برگردند و این تجارب تلخ را بار دیگر بیازمایند. او برگزاری انتخابات را یگانه اصل حکومت‌داری اسلامی و مردم‌سالاری می‌خواند و از طرف‎‌های گفت‌وگوکننده می‌خواهد که این اصل را جدی در نظر گیرند.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که قرار است نشست استانبول دربارۀ صلح افغانستان در روزهای نزدیک برگزار شود. هرچند تاکنون زمان دقیق برگزاری این نشست مشخص نشده؛ اما پیش از این گفته شده است که این نشست در ۱۶ ماه جاری میلادی برگزار خواهد شد. گفته شده است که در این نشست افزون بر رهبری دولت، چهره‌های سیاسی و طالبان و نماینده‌گانی از دیگر کشورها نیز حضور خواهند داشت.

گفته می‌شود دولت افغانستان با دستِ پُر عازم نشست استانبول خواهد شد. عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی این نشست را برای افغانستان سرنوشت‌ساز خوانده است. از سویی هم، به تازه‌گی باسط اوزتُرک، سفیر ترکیه گفته است نشستی که این کشور قصد دارد آن را میزبانی کند، مکمل گفت‌وگوهای صلح دوحه خواهد بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: