امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ امارت اسلامی که در راس هیأتی به ترکیه رفته است، روز گذشته با مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجۀ این کشور دیدار کرد.

خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داده که وزیر خارجۀ این کشور پس از این دیدار در یک نشست خبری دربارۀ این دیدار جزئیات داده است. چاووش‌اوغلو گفته در دیدار با هیأت امارت اسلامی بار دیگر تأکید کرده است که برای تأمین وحدت در افغانستان، باید دولت فراگیر تشکیل شود. او نیز تأکید کرده است که در کنار طالبان، باید همه گروه‌های قومی و مذهبی در دولت حضور داشته باشند.

وزیر خارجۀ ترکیه در این نشست خبری گفته است، «هیأت مذکور پس از دیدار با نماینده‌گان کشورهای مختلف از جمله آمریکا در دوحه، شب گذشته درخواست خود برای سفر به ترکیه را مطرح کردند.»

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

مولود چاووش‌اوغلو افزوده که پس از دریافت این اطلاعات نظر خود را «برادرانه» در میان گذاشته است. او گفته است، «ما تا به امروز به جامعۀ جهانی دربارۀ اهمیت تعامل با دولت کنونی طالبان توضیح داده‌‌ایم، اکنون کشورهای جهان به این امر پی برده و چه بی‌طرفانه و چه مغرضانه با طالبان در تماس هستند.»

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجۀ ترکیه

او هم‌چنان بر لزوم حل مشکل ارسال کمک‌های فوری بشردوستانه در چارچوب تعامل تأکید کرده و گفته که هلال‌احمر ترکیه یک محمولۀ ۳۳ هزار تُنی کمک‌های بشردوستانه را از پاکستان به افغانستان تحویل داده است.

وزیر خارجۀ ترکیه نیز تأکید کرده است که اقتصاد افغانستان نباید سقوط کند. او گفته است، «کشورهایی که حساب‌ها و پول‌های افغانستان را در بیرون از کشور بسته کرده‌اند، باید از نظر پرداخت حقوق انعطاف بیش‌تری داشته باشند. در مورد آخرین تحولات در این زمینه از آن‌ها اطلاعات دریافت کردیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ چاووش‌اوغلو، طالبان اعلام کردند که اگر مهاجران افغان بخواهند به کشورشان بازگردند، هر حمایتی لازم باشد انجام خواهد شد. او نیز گفته که توصیه‌های خود در خصوص آموزش دختران و اشتغال زنان را بار دیگر با طالبان در میان گذاشته است.

نماینده‌گان امارت اسلامی در روزهای پسین گفت‌وگوهایی با نماینده‌گان آمریکا، اتحادیۀ اروپا و دیپلماتان غربی در دوحه داشته‌ و خواهان آزادسازی سرمایۀ بانک مرکزی، کمک‌های بشردوستانه و تعامل با حکومت تازه تشکیل‌شان شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: