امروز بیست‌وهفتم حوت/اسفند، روز ملی خبرنگار است. هم‌زمان با فرارسیدن این روز، خبرنگاران و نهادهای پشتی‌بان رسانه‌ها، سال ۱۳۹۹ را سال دشوار در برابر خبرنگاران و رسانه‌ها می‌دانند.

همایون نظری، مسئول کمیتۀ مصونیت خبرنگاران افغان در حوزۀ غرب کشور، ام‌سال را سال خون‌بار در برابر خبرنگاران می‌داند و می‌گوید که افزایش قتل‌های هدف‌مند خبرنگاران، عدم پی‌گیری عاملان خشونت‌ها در برابر خبرنگاران از سوی حکومت، ترویج افراطیت و وضع محدودیت بر اطلاع‌رسانی از سوی نهادهای دولتی، از چالش‌های بزرگ در برابر کار خبرنگاری و رسانه‌ها بوده است.

به گفتۀ آقای نظری، ام‌سال افزون بر کشته‌شدن ۹ عضو جامعۀ رسانه‌یی کشور، ۹۰ تن از کارمندان رسانه‌ها به‌ویژه زنان خبرنگار، به دلیل تهدیدهای امنیتی، فشارهای سیاسی و وضعیت بد مالی رسانه‌ها تنها در حوزۀ غرب دست از کار خبرنگاری کشیده‌اند.

فیصل کریمی، استاد دانشگاه و روزنامه‌نگار در هرات نیز سال جاری خورشیدی را سال بسیار دشوار در برابر خبرنگاران می‌داند و می‌گوید که تغییر نوع خشونت در برابر خبرنگاران و ترورهای سازمان‌دهی‌شده، افزایش گروه‌های افراطی مذهبی و محدودکردن اطلاعات از سوی حکومت، روزنامه‌نگاری را به شدت در کشور تهدید می‌کند.

آقای کریمی سال ۱۴۰۰ خورشیدی را سال سرنوشت‌ساز در برابر رسانه‌ها و آزادی بیان می‌داند و از حکومت می‌خواهد که حفظ آزادی بیان و قانون رسانه‌ها را به عنوان خط سرخ در گفت‌وگوهای صلح مطرح کند.

شماری از خبرنگاران در هرات نیز سال جاری را سال دشوار در برابر کار خبرنگاری می‌دانند و هشدار می‌دهند که اگر این وضعیت ادامه یابد، بسیاری از خبرنگاران ناگزیر اند کار خبرنگاری را در سال ۱۴۰۰ انجام ندهند.

محسن کریمی، خبرنگار در هرات می‌گوید: «متأسفانه ام‌سال نوع خشونت‌ها نسبت به سال گذشته تغییر کرده. ما روی‌دادهایی در ننگرهار، هلمند، کابل، و قندهار داشتیم که هم‌کاران رسانه‌یی و خبرنگاران مستقیماً هدف قرار گرفتند و ترور شدند. هنوز هم معلوم نیست که از سوی چه کسانی هدف قرار گرفتند و برای دولت هم تاکنون معلوم نیست و این خیلی ما را نگران کرده است.»

شعیب تنها، دیگر خبرنگار در هرات می‌گوید: «واقعاً سال ۲۰۲۰ یک‌سال خطرناک و نگران‌کننده برای ما خبرنگاران بود. ترور خبرنگاران در کشور خیلی نگران‌کننده بود و بدتر این است که تاکنون عاملان این قتل‌ها شناسایی نشده‌اند.»

خبرنگاران و نهادهای پشتی‌بان رسانه‌ها امیدوار اند که در سال ۱۴۰۰ عاملان قتل خبرنگاران شناسایی و محاکمه شوند و محدودیت‌ها بر اطلاع‌رسانی از سوی حکومت نیز کاهش یابد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: