شماری از سربازان پولیس در ولایت غور که در نتیجۀ درگیری‌ها با طالبان زخمی شده‌اند، از بی‌توجهی مسئولان محلی و مرکزی برای انتقال به موقع زخمیان و اجساد نیروهای امنیتی به شفاخانه، انتقاد می‌کنند.

به گفتۀ این سربازان، هفته‌ها زخمیان و اجساد نیروهای امنیتی در سنگرهای داغ نبرد باقی می‌مانند، اما کسی نیست که آن‌ها را به مراکز درمانی و یا به خانه‌های‌شان منتقل کنند.

نظام‌الدین، نام دارد و در ولایت غور در صف پولیس وظیفه اجرا می‌کند. او از بی‌توجهی مسئولان محلی و مرکزی برای انتقال زخمیان و اجساد نیروهای امنیتی از میدان جنگ شکایت می‌کند. نظام‌الدین می‌گوید، یک ‌هفته پیش در درگیری با طالبان در ولسوالی دولینه این ولایت زخم برداشته، اما این مدت را بدون دارو و درمان در سنگر داغ نبرد سپری کرده است. او  پس از یک هفته به شفاخانۀ ولایتی غور منتقل شده است.

نظام‌الدین، چشم‌دید خود را از بی‌توجهی مسئولان دولتی در برابر قربانیان نیروهای امنیتی این‌گونه بیان می‌کند. «مدت هفت روز می‌شود که در درگیری با طالبان زخمی شده‌ام. دولت هم امکانات ندارد که زخمی‌ها را برای درمان انتقال دهد. در ولسوالی دولینه هم امکانات نیست که زخمی‌ها درمان شوند. هفت روز می‌شد که چرخ‌بال‌ها به این ولسوالی نیامده بود.»

به گفتۀ او، در ولسوالی پسابند نیز پس از حدود ۲۰ روز دولت یک زخمی و یک جسد نیروهای نظم عامه را از این ولسوالی به شفاخانۀ ولایتی غور منتقل کرده‌ است.

شماری از خانواده‌های زخمیان نیروهای امنیتی و باشنده‌گان غور نیز از بی‌توجهی مسئولان و مقام‌های امنیتی این ولایت در پیوند به انتقال دیرهنگام زخمیان و قربانیان پولیس و ارتش به شفاخانه انتقاد می‌کنند.

آنان می‌گویند، بارها به خاطر انتقال به موقع اجساد جان باخته‌گان و زخمیان نیروهای امنیتی از میدان‌های نبرد دادخواهی کرده‌اند، اما دولت هیچ‌توجهی در این زمینه نکرده است.

عبدالبصیر، برادر نظام‌الدین می‌گوید، چندین‌بار برای انتقال برادر زخمی‌اش و اجساد نیروهای امنیتی به فرماندهی پولیس و مقام ولایت غور مراجعه کرده‌اند‌، اما هیچ‌‌کسی به داد آنان نرسیده است.

دوست‌محمد، یک باشندۀ ولسوالی پسابند غور می‌گوید، طالبان نیز راه‌های ولسوالی‌ها را ماین کارگذاری می‌کنند و مردم نمی‌توانند به موقع زخمیان و اجساد نیروهای امنیتی را به مرکز این ولایت منتقل کنند.

مقام‌های امنیتی غور نیز می‌پذیرند که به علت خرابی هوا و بسته‌بودن راه‌های زمینی از یک‌ماه به این‌سو نتواسته‌اند زخمیان و اجساد سربازان کشور را به شفاخانه منتقل کنند.

محمود اندرابی، فرمانده لوای چهارم قول اردوی ۲۰۷ ظفر غور می‌گوید: «یک ماه می‌شود که هوای ولایت غور مناسب نیست. یک چند روز پیش شهید ما در ولسوالی پسابند مانده بود و زخمی هم داشتیم به آن‌جا، متأسفانه راه زمینی هم بسته بود، از طریق هوایی هم کمک نتوانستیم، اما سه روز پیش منتقل شده‌اند.»

با این همه باشنده‌گان غور می‌گویند، اگر دولت برای کنترل وضعیت فصل جنگی طالبان اقدامات عملی‌یی را روی دست نگیرد، امکان دارد مردم در سال جاری گواه تلفات بیشتر نیروهای امنیتی باشند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: