شماری از اعضای شورای ولایتی سرپل می‌گویند که وضعیت امنیتی با بسته‌شدن راه‌های مواصلاتی ولسوالی‌های صیاد، بلخاب، سانچارک و گوسفندی این ولایت، به وخامت کشیده است و طالبان در حومه‌های شهر با نیروهای امنیتی به درگیری می‌پردازند. به گفتۀ آنان، اگر دولت به‌زودی برنامۀ وسیع عملیاتی را روی دست نگیرد، فاجعۀ انسانی رخ خواهد داد.

اسدالله خرم، عضو شورای ولایتی سرپل به سلام‌وطندار می‌گوید، وضعیت امنیتی تا جایی به وخامت کشیده است که تنها در یک هفتۀ گذشته ۲۰ نیروی امنیتی کشته شده و بیش از ۳۰ نیروی امنیتی دیگر زخم برداشته‌اند. به گفتۀ این عضو شورای ولایتی سرپل، در کنار افزایش تهدیدهای امنیتی، راه‌های مواصلاتی چندین ولسوالی این ولایت نیز توسط طالبان بسته شده است. آقای خرم می‌افزاید که راه‌های ولسوالی‌های بلخاب، سانچارک و گوسفندی از دو سال به این‌سو بسته و به دست طالبان است.

در همین حال، شماری از باشنده‌گان سرپل هم از وضعیت کنونی و حضور گستردۀ طالبان در بخش‌هایی از این ولایت نگرانی می‌کنند و می‌گویند که اگر دولت فوری اقدام نکند، این ولایت به‌دست طالبان سقوط خواهد کرد. به گفتۀ آنان، طالبان در مسیر راه چندین ولسوالی‌ این ولایت ایست‌های بازرسی ایجاد کرده‌اند و تلفن‌های هوش‌مند مسافران را بررسی و افرادی که با خود تلفن ندارند را لت‌وکوب می‌کنند.

خواستیم دیدگاه مسئولان امنیتی و محلی سرپل را نیز در این باره داشته باشیم؛ اما موفق نشدیم. از سویی هم، فعالان مدنی سرپل نیز با نگرانی از این وضعیت تأکید می‌کنند که اگر عملیاتی به‌منظور سرکوب طالبان در این ولایت راه‌اندازی نشود، طالبان در کنار سقوط ولسوالی‌ها قلمرو خود را تا سطح شهر گسترش خواهند داد.

طالبان اما این‌همه را رد می‌کنند. ذبیح‌الله مجاهد، از سخنگویان طالبان به سلام‌وطندار می‌گوید که افراد آنان تنها برخی وقت‌ها براساس گزارش‌های استخباراتی افراد وابسته به نیروهای امنیتی را تعقیب می‌کنند. این سخنگوی طالبان آزار و اذیت مردم عام از سوی افرادشان را می‌کند و می‌افزاید که افرادشان با مردم عام کاری ندارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: