رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه می‌گوید که کشورش انتظار دارد پیش از هرگونه توافق دربارۀ مدیریت میدان‌هوایی بین‌المللی کابل از سوی انقره، باید حکومت همه‌شمول از سوی طالبان در افغانستان ایجاد شود.

این در حالی‌ست که پیش از این‌که طالبان در بیست‌و‌چهارم اسد/مرداد افغانستان را کامل تصرف کنند، ترکیه گفته بود قصد دارد در تأمین امنیت و مدیریت میدان‌هوایی کابل هم‌کاری کند.

رئیس‌جمهور ترکیه روز گذشته به شبکۀ خبری «سی‌بی‌اس» گفته است که هم‌اکنون حکومت در افغانستان همه‌شمول نیست و تا زمانی که حکومت طالبان از همه قشرهای جامعه نماینده‌گی نکند، ترکیه در آن کشور حضور نخواهد داشت.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این حال، وزارت خارجۀ امارت اسلامی روز گذشته اعلام کرد که مشکلات فنی میدان‌هوایی کابل حل شده و این میدان به‌روی تمامی پروازهای داخلی و خارجی باز است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در توییترش نوشته است که از تمامی شرکت‌های هوایی و کشورها توقع دارند تا پروازهای بین‌المللی از طریق میدان‌هوایی کابل را از سر بگیرند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او نیز نوشته است که با تحولات پسین سیاسی، سکتور هوایی کشور با برخی مشکلات فنی روبه‌رو شده بود که در نتیجۀ آن شمار بسیاری از شهروندان افغانستان در بیرون از کشور گیر مانده بودند و شماری هم که قصد بیرون‌شدن از کشور را داشتند، موفق نشدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: